Německý mnich ze starobylého řádu svatého Benedikta Anselm Grün (nar. 1945) s vizáží připomínající spíše bráhmana či rabína přijel v květnu letošního roku do Prahy, aby přednášel pro Českou křesťanskou akademii a na veletrhu Svět knihy podepisoval české překlady svých děl o duchovním životě. Tomáš Halík uvedl hosta před nabitým sálem slovy: „Kdybych měl možnost pozvat do Prahy jen jednu jedinou duchovní osobnost současného světa, nepozval bych nikoho jiného než Anselma Grüna.“
Grünových knih vyšly česky od roku 1993, kdy se objevila první, málem dvě desítky. Hlavním producentem Grünových knih je Karmelitánské nakladatelství v Kostelním Vydří, doplňují je však i nakladatelství České křesťanské akademie a Zvon. Není tedy přehnané mluvit o „fenoménu Grün“ v současných Čechách. Naopak - je pravý čas tento fenomén popsat.
Duchovnem ke zdraví
Podhoubí pro mimořádnou Grünovu popularitu připravil souběh dvou jevů, kterým se v Evropě již nějakou dobu říká „new age“ a „psychoboom“. V prvním duše postmoderního člověka, vysušená jednostranným racionalismem a pragmatismem moderny, zatoužila po „nějakém duchovnu“, po spirituálním prožitku, po moudrosti skryté v tradicích minulosti. V druhém se vydala pro návod k řešení duševních problémů, které jí stresový život v pokročilé civilizaci přináší.
Propojení obojí tužby znamená - řečeno prostým heslem - „hledat duševní zdraví skrze nějaké náboženství“. „Nějaké náboženství“ ovšem „mimo křesťanství“, které…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu