Příběh Larryho Flynta, u nás díky Formanovu filmu celkem známý, není pouze příběhem skandálního vydavatele, ale i jedné etapy boje za svobodu slova.
Flynt se jeho účastníkem stal víceméně nedobrovolně a mimochodem, když nechal ve svém erotickém časopise Hustler zveřejnit fiktivní reklamu na Campari s veřejně známým americkým reverendem. Ve skutečných reklamách líčily americké celebrity své první, většinou velice slavnostní zážitky s aperitivy této značky. Reverend v rozhovoru nevinně nazvaném „Jerry Falwell vypráví, jaké to bylo poprvé“ seznamuje čtenáře s detaily své první sexuální zkušenosti, kterou pod vlivem Campari učinil s vlastní matkou kdesi v kadibudce. Text líčí Falwella jako pokrytce a notorika, jeho matku jako prostitutku. Když je reverend dotázán, jestli to zkusili ještě někdy později, odpoví, že mnohokrát, ovšem už nikdy v kadibudce, kde je příliš obtěžovaly mouchy.
Uraženého kazatele neuspokojila ani drobným písmem vytištěná výhrada pod textem „Reklamní parodie - neberte vážně“ a Hustler časopis zažaloval za emoční újmu. Apelační soud čtvrtého obvodu mu dal za pravdu. Larry Flynt, vydavatel Hustlera, tvrdší obměny časopisů typu Playboy či Penthouse, se nevzdal a jeho případ se dostal před Nejvyšší soud. Kdo viděl film, zná výsledek. Soudce Rehnquist sice souhlasil s Falwellem, že v očích většiny byla reklama oplzlá až nechutná, soud však dal jednomyslným rozsudkem přednost svobodě slova, zaručené prvním dodatkem ústavy.
Jedním z důvodů,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu