V současné době se občané cítí být nejvíce ohroženi „majetkovou a finanční kriminalitou“. To aspoň tvrdí Rumlova zpráva o bezpečnostní situaci v Česku za rok 1996, kterou bez připomínek schválil minulou středu Klausův kabinet. Tu první znají zblízka - někdo jim či jejich známým někdy ukradl auto, peněženku, vloupal se jim do bytu. Naproti tomu zkušenost s finančními zločiny je podle vnitra pro většinu občanů zprostředkovaná především mediálně. Zpráva potvrzuje mínění ministerstva obrany, zveřejněné v Národní obranné strategii, že pro rok 1997 „nelze z žádného vnějšího nebo vnitřního bezpečnostního rizika vyvodit bezprostřední ohrožení republiky a jejího obyvatelstva“.
Jak utajit informace
Na stočtyřicetistránkovém dokumentu pracovalo vedle vnitra několik rezortů (např. ministerstva spravedlnosti a financí, která dodala některé údaje) a text je důkladně vybaven statistickými čísly a grafy. Podle zprávy nám hrozí největší nebezpečí ohledně rizik „s mezinárodními prvky, které bezprostředně souvisejí se stabilitou politického systému“. Jde o ochranu informací, migraci, organizovaný zločin a rasové konflikty.
Bez nového zákona o ochraně utajovaných skutečností nemáme například co pohledávat v NATO, upozorňuje Rumlův dokument. Na této právní normě pracuje vnitro už minimálně tři roky. Ovšem teprve letos v březnu schválila vláda koncepci nového systému ochrany utajovaných skutečností a koncem května bude projednávat věcný záměr zákona. Nutno dodat…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu