Tuto a příští neděli proběhne ve Francii první a druhé kolo předčasných parlamentních voleb, které inicioval prezident Chirac (Respekt č. 18/97). Podle průzkumů se však 60 % Francouzů o volební kampaň nezajímá. Proč? Na 70 % dotázaných se totiž domnívá, že z hlediska jejich běžného života je úplně jedno, kdo zvítězí, neboť se prý stejně nic nezmění. Jak tento postoj vysvětlit? Opravdu nejsou schopni francouzští politici nabídnout voličům různé alternativy? Skutečně stojí Francouzi pouze před nabídkou různých odvarů téže polévky?
Levice: odlišit se od soupeře
Proti podobným úvahám se ohrazuje hlavně levice. Pokouší se občany přesvědčit, že jim nabízí alternativu k současnému vládnímu kurzu, tedy „opravdovou levicovou politiku“. Co se za tímto heslem konkrétně skrývá, nejsou levicoví předáci s to důvěryhodně vysvětlit.
Socialisté jako hlavní síla francouzské levice totiž nadále lavírují mezi dvěma protikladnými zájmy. Na jedné straně chtějí získat lidové vrstvy, které stále početněji utíkají k jednoduchosti lepenovského extrému. Program socialistů proto nabízí několik radikálních opatření především v otázce nezaměstnanosti. Avšak hospodářský voluntarismus, který prosazuje militantní levé křídlo strany, je nejenom považován za hazardní, ale navíc odrazuje hlavní volební oporu socialistů - střední vrstvy.
Důvěryhodnosti socialistů škodí i další věc. Aby se…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu