V úterý 25. března bylo Rakousko prakticky odříznuto od elektronického vesmíru. Na 98 % providerů - firem, které svým zákazníkům umožňují přístup na Internet - vstoupilo na dvě hodiny do stávky. Důvodem jejich protestu byl zásah rakouské justice proti jednomu z nich.
Kdo ručí za obsah
Ve čtvrtek 20. března v 10.45 ráno zazvonila u dveří vídeňské providerské firmy ViP hospodářská policie. Sedm policistů v civilu a dva „znalci“ zabavili veškerou computerovou výbavu. S rutinou vytrhali ze zásuvek všechny zástrčky, aniž by předtím ukončili programy, které na počítačích běžely. Dosud nevídaný postup rakouské policie byl vyvolán příkazem k domovní prohlídce, který vydala vídeňská soudkyně Helene Partiková-Pabléová. Ta je nechvalně proslulá tvrdým výkladem zákona, a proto patří mezi oblíbence Jörga Haidera, „vůdce“ krajně pravicových Svobodných.
Majitele firmy ViP Michaela Herrmanna však šokovalo především zdůvodnění tohoto zásahu. Soudkyně se totiž opírala o žádost bavorské justice o právní pomoc z února 1996 a o trestní oznámení proti neznámým pachatelům podané už 10. března 1996 u mnichovské prokuratury. V oznámení ale nešlo o firmu ViP, nýbrž o jednoho z jejích tehdejších zákazníků, který v té době na svých stránkách nabízel dětskou pornografii. Vídeňská soudkyně vychází z názoru, že firma ViP o tom věděla. Michael Herrmann to dotčeně popírá: nemůže stále kontrolovat každou domovskou stránku svých zákazníků. "Když nám takový materiál loni…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu