Dododžoni Atovullo (41) vystudoval žurnalistiku na Moskevské univerzitě, poté pracoval v mládežnickém deníku Tádžický komsomolec. Když začala perestrojka, tyto populární noviny si troufly i na do té doby zamlčované problémy. Vzápětí byl odvolán šéfredaktor a rok nato i Dodo Atovullo (za sérii článků o korupci v nejvyšších mocenských složkách). Od roku 1993 vydává v Moskvě s přáteli nezávislý občasník Čarogi ruz, což v perštině znamená „denní světlo“ nebo také „marnost“. Všichni redaktoři tohoto listu byli vyznamenáni různými mezinárodními cenami. A všichni jsou za tuto činnost ve své vlasti pronásledováni. Dodo Atovullo střídá byty - unikl už třem nájemným vrahům. („Oni mají své lidi mezi námi, ale i my máme své lidi mezi nimi,“ říká.) Nedávno byl v Tádžikistánu zavražděn osmadvacetiletý učitel Rachmonali Džobirov jen proto, že měl při osobní prohlídce v kapse čerstvé číslo Čarogi ruz.
Tádžikistán (hlavní město Dušanbe) leží ve Střední Asii, je z 90 % pokryt horami (Pamir). Tádžikové patří mezi nejstarší národy Asie. Mluví persky. Nejslavnějším Tádžikem je lékař Avicena.
Zpět k éře chánů
Co je dnes příznačné pro postsovětskou Střední Asii?
Sovětské impérium se sice rozpadlo, ale ve Střední Asii dál funguje sovětský systém, i když o sobě prezidenti republik tvrdí, že jsou demokraté. Ve skutečnosti jsou to bývalí bolševičtí aparátčíci (většinou byli prvními tajemníky republikových ÚV KSSS) a sobě podobnými se obklopují. Jediným…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu