Podle premiéra Klause se vláda při sestavování materiálu nazvaného „Korekce hospodářské politiky“ zaměřila na dva cíle: zmírnit okamžité a nejtíživější akutní bolesti české ekonomiky a dotáhnout dlouhodobější koncept transformace. V jedenáctistránkovém materiálu rozděleném do pěti kapitol je však ve skutečnosti více prostoru věnováno konkrétním opatřením pro dnešek než systémovým změnám.
Kdo za to může
Materiál v úvodu pojmenovává čtyři hlavní problémy dnešního českého hospodářství: podle vlády, a zejména podle premiéra Klause, jehož pero a jazyk jsou čitelné téměř z každého odstavce, sem patří „nepružná a neefektivní struktura vlastnictví“ (tedy známé neprůstřelné vazby mezi bankami, investičními fondy a podniky), „nedostatečné právní vědomí, které se projevuje zejména ve zhoršené platební disciplíně“, a dále nedokonalý regulační rámec ekonomiky a nízká úroveň nezaměstnanosti, která tlačí mzdy neúměrně nahoru.
Vláda v úvodní kapitole rovněž přiznává, že se nedaří regulovat ty oblasti, kde je regulace nezbytná, jako je kapitálový trh, ochrana konkurence nebo regulace přirozených monopolů, přičemž se rovněž nepodařilo z ekonomiky odstranit „zbytečná byrokratická omezení“. Všechna tato „úzká hrdla“ ekonomiky jsou pak podle vlády příčinou dnešní nerovnováhy mezi vývozy a dovozy, propadu příjmů státního rozpočtu, nebezpečného růstu mezd a zpomalení ekonomického růstu naší země. "Bez ohledu na diskusi o příčinách všech těchto změn existuje…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu