K největším nepřátelům zákonodárců v sousedním Německu patří členové ústavního soudu v Karlsruhe. Může za to jedna jediná, dvacet let stará věta. Stojí v rozsudku o parlamentních platech a poslanci se v ní dočetli následující vzkaz: Pokud nechcete podrývat důvěru v parlamentní demokracii, musíte o svých mzdách rozhodovat pod veřejnou kontrolou. Obecně se má za to, že verdikt vzbudil německé poslance ze sna o pohodlném, stále blahobytnějším a dotěrnými otázkami nerušeném živobytí.
Čeští zákonodárci sní tento sen dosud bez překážek. A popichovat je, že nadutým skrýváním svých účtů podrývají důvěru v parlamentní demokracii, nemá smysl. Oni to totiž vidí jinak. „Všechny ty řeči o našich nepřiměřeně vysokých příjmech a podobně je stará populistická karta,“ sděluje převládající názor české sněmovny její bývalý místopředseda, dnes lidovecký poslanec Pavel Tollner. Podle něj ji vytahují novináři vždy ve chvíli, kdy „není o čem psát“, protože to lidé rádi slyší. „Ne naše platy, ale tenhle populismus je podrývání demokracie, a právě vy novináři na tom máte svůj lví podíl,“ doplňuje Tollner svůj příspěvek k dvacetiletému výročí rozsudku z Karlsruhe.
Dobrý byznys
Na první pohled to tenkrát vypadalo jako pouhý technický spor. Poslanci Bundestagu chtěli prosadit, aby se jejich platy odvozovaly od platu soudců a aby „čerpání“ diet mimo mzdu nebylo možné kontrolovat zvenčí. Jejich snaha ale skončila nezdarem. Soudci z Karlsruhe totiž odpověděli jednoduše:…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu