RNDr. ALEXANDR VONDRA (*1961) vystudoval geografii. Ve druhé polovině 80. let působil v politické opozici, v roce 1989 jako mluvčí Charty 77. Od ledna 1990 do července 1992 byl poradcem prezidenta Havla pro zahraniční politiku, poté prvním náměstkem ministra zahraničních věcí ČR Josefa Zieleniece. V posledních dvou letech působil jako náš hlavní vyjednavač o česko-německé deklaraci. Nyní, když byla deklarace uzavřena, nastupuje do Washingtonu jako český velvyslanec v USA.
Před lety jsme slýchali, že naše diplomacie chce z ČR udělat nejvýraznějšího spojence USA v Evropě, něco, jako je Izrael na Blízkém východě. Byla ta představa reálná?
Ve vztahu k USA nebudeme nikdy Izraelem. Tak to nikdo nemyslel. Skutečností ale zůstává, že jako menší země mezi Německem a Ruskem, která není z hlediska vnější bezpečnosti ukotvená, musíme mít vitální zájem na tom, aby tu Amerika přítomná byla - kvůli rovnováze sil, z geopolitických důvodů.
Jak si ale udržet zájem Ameriky, když se i ve vládní koalici ozývají hlasy (např. Josef Lux), že v této zemi - a obecně ve střední Evropě - není místo pro anglosaské chápání světa, že tady nemůže vzniknout nějaký anglosaský ostrůvek?
Existuje rozdíl mezi středoevropskou a americkou tradicí. Ale já jsem přesvědčen, že blaho střední Evropy je životně spjato s americkou přítomností nejen v Evropě, ale i v jejím středu. Představa, která se objevovala ve středoevropských diskusích, jako by…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu