Svoboda projevu, myšlení a jednání má v mnohých zemích světa své meze, které mohou lidé velmi tvrdě pocítit na vlastní kůži. Britský dvouměsíčník Index on Censorship pravidelně uveřejňuje případy jejího potlačování. Podívejme se, jak se jevil rok 1996 v průřezu informací publikovaných v tomto listě.
• V Afghánistánu byla počátkem října z náboženských důvodů zcela zakázána hudba a televize, delší svatební hostiny, slavnosti a vlastnictví zpěvného ptactva. Dvě ženy byly krátce po vyhlášení zákazů zbity příslušníky milice, protože jejich šátky jim nezakrývaly všechny vlasy a celé tváře.
• Salah Omar, súdánský fotograf, byl 2. září uvězněn bezpečnostními silami za to, že fotografoval na ulici.
• Poté, co turecký divadelní umělec Mahir Günsiray, obviněný za příspěvek do sborníku „Svoboda myšlení“, přečetl před soudem svému státnímu návladnímu odstavec z Kafkova „Procesu“, návladní se rozzuřil a obvinil ho navíc z pohrdání soudem. Ostatní obvinění přispěvatelé sborníku se pak všichni pod paragraf podepsali a vyjádřili svou hrdost nad tím, že jejich jména mohou figurovat vedle jména Franze Kafky.
• Čtyři časopisy a jedny noviny v Čínské lidové republice byly kritizovány za vážné politické chyby, zejména za komentáře, které prý nebyly sladěny s ústředními směrnicemi.
• Egyptské úřady zkonfiskovaly 10 000 výtisků arabského měsíčníku al-Tadamun (z 27.srpna), vycházejícího na Kypru, za úvodník „Chronická mentální choroba“,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu