Burundi
Burundská armáda, kterou ovládá menšinový kmen Tutsi, provedla státní převrat a šéfem junty jmenovala bývalého prezidenta Pierra Buyoyu. Prezident země Sylvestre Ntibantunganya z kmene Hutu se již několik dní před převratem uchýlil v obavách o svůj život do rezidence amerického velvyslance. Napětí v zemi se vyhrotilo poté, co Hutuové zmasakrovali 430 žen, dětí a starců z kmene Tutsi. Etnické násilnosti si v Burundi za poslední tři roky vyžádaly 150 tisíc obětí.
Srí Lanka
Na předměstí srílanské metropole Kolomba vybuchly v přeplněném vlaku současně dvě bomby. Okamžitě bylo zabito na sedm desítek lidí, stovky dalších byly zraněny. Za atentát jsou s velkou pravděpodobností zodpovědní extremisté z organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu. Ti již třináct let bojují proti srílanské vládě a výročí povstání 23. července si každoročně připomínají vystupňováním útoků. Několik dní před atentátem dobyli základnu Mullativu a povraždili zde údajně více než tisíc vládních vojáků.
Sýrie
Palestinský prezident Jásir Arafát jednal v Damašku o posílení spolupráce se Sýrií a společném postupu při jednání s Izraelem. Jde o první Arafátovu návštěvu v Damašku od roku 1983, kdy syrský prezident Asad začal podporovat protiarafátovské frakce v Organizaci pro osvobození Palestiny. Roztržka kulminovala na počátku 90. let, kdy Sýrie odmítla mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinci. Zprostředkování mezi Arafátem a Asadem se ujal…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu