Před několika dny začal u krajského soudu v Gdaňsku proces, jehož konec datují i největší optimisté až na začátek příštího tisíciletí. Přelíčení se totiž zúčastní přes tisíc svědků a výpovědi dalších dvou tisíc mají být přečteny. Na lavici obžalovaných zasedne 12 vysokých důstojníků policie i armády a členů vlády, kteří v prosinci 1970 veleli pacifikaci řady polských měst, zaplavených protirežimními demonstracemi. Všichni jsou obviněni, že pod jejich velením bylo zabito 44 a zraněno přes 1000 osob.
S tanky a vrtulníky
Prvotní příčinou demonstrací před 26 lety byla vyhláška vlády z 13. prosince 1970 o „změně cen celé řady výrobků“, za níž se skrývalo zvýšení cen potravin o 10 až 30 %. V řadě velkých polských měst vypukly vzápětí stávky a pouliční manifestace. Policie se je pokusila rozehnat, což vedlo k několikadenním šarvátkám v Gdaňsku, Gdyni, Štětíně a Elblagu. Během nich byly zapalovány budovy stranických výborů a policie. Situaci zvládla teprve armáda za pomoci tanků a helikoptér. Protože přitom nevybírala prostředky a prostě střílela do všeho, co se hýbalo, staly se hlavními obětmi pacifikace zcela náhodné osoby, anebo přímo dělníci, kteří se na výzvu státní moci znovu vraceli do práce.
Nejde jen o Polsko
Nyní se mají osoby podezřelé z podílu na tomto barbarství zodpovídat ze svého jednání před soudem. Gdaňský proces je však zajímavý i z jiného důvodu. Dosud byly v Polsku za zločiny komunismu pohnány k zodpovědnosti…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu