Jak se bránit reformě
Ukrajina se po tři roky své nezávislosti dokázala ubránit jakékoliv ekonomické reformě. Výsledný rozpad její hospodářské struktury a drastický pokles životní úrovně zradikalizoval společnost a oživil resentimenty, které dnes ostře vymezují hranici mezi nacionalistickou západní a proruskou východní a jižní Ukrajinou.
Ukrajina se po tři roky své nezávislosti dokázala ubránit jakékoliv ekonomické reformě. Výsledný rozpad její hospodářské struktury a drastický pokles životní úrovně zradikalizoval společnost a oživil resentimenty, které dnes ostře vymezují hranici mezi nacionalistickou západní a proruskou východní a jižní Ukrajinou. Vypjaté poměry vedly k vypsání předčasných parlamentních a prezidentských voleb v roce 1994, avšak nové rozložení moci skýtá pro Ukrajinu jen velmi malou naději na změnu k lepšímu.Dnešní Ukrajina vykazuje určitou podobnost s tím, co jsme mohli sledovat v Rusku před třemi lety. Silný prezident, obklopen mladým týmem radikálních reformátorů, je ochoten vsadit vše na zdárný výsledek reforem. Protihráčem mu je parlament, kde mají většinu exkomunisté a komunisté, hájící zájmy průmyslových a zemědělských lobby. Proto se prezident snaží získat podporu mezinárodního společenství, které má strategický zájem na vývoji státu vlastnícího jaderné zbraně. Západ se loni zavázal k rozsáhlé finanční podpoře reforem. Ale má dnešní ukrajinský prezident, jehož Západ vnímá jako záruku reformy, odpovídající politickou moc?
Z technokrata stratégem
Ve druhém kole červencových prezidentských voleb zvítězil Leonid Kučma: získal 52 % hlasů, a porazil tak Leonida Kravčuka, jehož podpořilo jen 45 % voličů. Ovšem nejméně dvě věci naznačují, že Kučmova pozice není zcela stabilní. Jednak neporazil svého soupeře ani v jedné oblasti na západní Ukrajině, kde získal v…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu