0:00
0:00
Zahraničí20. 2. 19956 minut

Kudy povede hranice

Piotr Naimski (44) je doktor přírodních věd, spoluzakladatel a člen Výboru na obranu dělníků (KOR) a později Solidarity. V osmdesátých letech působil jako vědecký pracovník New York University Medical School.

Astronaut

Piotr Naimski (44) je doktor přírodních věd, spoluzakladatel a člen Výboru na obranu dělníků (KOR) a později Solidarity. V osmdesátých letech působil jako vědecký pracovník New York University Medical School. V letech 1991–92 byl šéfem Úřadu ochrany státu ve vládě Olszewského, nyní působí jako ředitel Polish Heritage Foundation GLOS a předseda Polského atlantického klubu, nadstranické a nevládní organizace, jejímž cílem je propagace informací a NATO a o jeho přínosu pro evropskou bezpečnost.

Co se týče rozšíření Evropské unie a zvláště Severoatlantické aliance na východ, Spojené státy a západní Evropa pohlížejí na středoevropské země stále skrze Rusko, či spíše skrze naději na jeho demokratizaci. Doufají, že takové Rusko nejenom přestane ohrožovat světovou stabilitu, ale začne se aktivně podílet na její obnově všude tam, kde je ohrožena. Zavrhují vše, co by mohlo tuto vizi poškodit. Tento osud postihl i úsilí středoevropských demokracií o rychlé členství v NATO, což Rusko rozhodně odmítá. Má současná taktika Západu vůči Rusku naději na úspěch, nehrozí střední Evropě rozdělení na sféry vlivu? Na tyto otázky odpověděl během svého krátkého pobytu v Praze Piotr Naimski z Polského atlantického klubu.

↓ INZERCE

Kdo spadne do ruské zóny

Které evropské země dnes vlastně patří do oblasti, které se obvykle říká šedá bezpečnostní zóna?

Patří sem všechny země, jež nejsou členy Severoatlantické…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc