Směr Evropská unie
Méně kontroly a více spontánnosti, zafilozofoval si Václav Klaus předposlední lednový den ve Štrasburku. Chtěl tak poslancům Evropského parlamentu vysvětlit přístup své vlády k evropským institucím.
Méně kontroly a více spontánnosti, zafilozofoval si Václav Klaus předposlední lednový den ve Štrasburku. Chtěl tak poslancům Evropského parlamentu vysvětlit přístup své vlády k evropským institucím. Důvody nebyly samoúčelné: o dva dny později konečně vstoupila v platnost asociační dohoda mezi Evropskou unií a Českou republikou. Na souhlas s přidružením „druhé vlny“ postkomunistických zemí potřebovali členové Unie celkem patnáct měsíců. Vedle nás se přidružuje ještě Slovensko, Bulharsko a Rumunsko; Polsko a Maďarsko to mají za sebou již od začátku minulého roku. Tento formální krok však v žádném případě neznamená automatickou záruku, že se v dohledné budoucnosti staneme skutečnými členy Unie (například Turecko podepsalo asociační smlouvu již v roce 1963). Rozhodující bude schopnost a ochota státu přizpůsobit svoji ekonomiku, politickou kulturu a právní pořádek úrovni, obvyklé v západní Evropě.
Výbory už máme
K zvládnutí všech problémů spojených se vstupem do Unie ohlásila česká vláda loni na podzim vznik speciálního týmu. Ten dostal jasné obrysy v průběhu ledna a jeho práce se má odehrávat na třech rovinách.Všechna politická rozhodnutí - v současné době jde především o termín, kdy podáme přihlášku - bude mít na starosti vládní výbor vedený premiérem. I když Maďarsko i Polsko již přihlášku podaly minulý rok, musela Česká republika čekat právě na svůj statut přidruženého členství. Ve vládní koalici však dál panuje názor, že ani teď není třeba…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu