Třetí republika na obzoru
Uplynou-li v nějaké zemi tři měsíce od parlamentních voleb, můžeme za normálních okolností předpokládat, že se rozjitřené vášně již zchladily a nová vláda má za sebou proslulých sto dnů k uskutečňování jednotlivých bodů svého programu.
Uplynou-li v nějaké zemi tři měsíce od parlamentních voleb, můžeme za normálních okolností předpokládat, že se rozjitřené vášně již zchladily a nová vláda má za sebou proslulých sto dnů k uskutečňování jednotlivých bodů svého programu. Tyto poměry však rozhodně nepanují v současném Rakousku. Nový vládní kabinet, sestavený po více než měsíčních průtazích, nakonec po personální stránce žádné velké změny nepřinesl. Oba staronoví koaliční partneři - Sociálně demokratická strana Rakouska (SPÖ) a Rakouská lidová strana (ÖVP) - jsou však poznamenaní značným úbytkem voličů a oba se musí vyrovnat s masívní kritikou z vlastních řad. Především politici a funkcionáři „druhého sledu“ začali více či méně skrytě revoltovat vůči svým stranickým ústřednám.
Vranitzky ztrácí lesk
Ještě před rokem se zdálo, že alespoň na spolkové úrovni nebude sociální demokracie, zásluhou svého populárního šéfa Franze Vranitzkého, při volbách ztrátová. Různé průzkumy dávaly tomuto předpokladu za pravdu. Nejpozději 9. října večer - po oznámení prvních volebních výsledků - však čekalo na sociální demokraty probuzení v podobě nejhoršího skóre za posledních 70 let. Zatímco strana, nepřetržitě vládnoucí od roku 1970, musela počítat s tím, že dříve či později se něco takového stane, na dosud neohroženého Vranitzkého dolehla porážka daleko tíživěji.Kancléř Vranitzky se ocitl ve vztahu ke své straně ve zcela nové situaci. Náhle se musel vyrovnat s tím, že zemští lídři sociálních demokratů…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu