Slovensko je rozděleno na dva světy
PhDr. FRANTIŠEK ŠEBEJ, CSc. (* 1947) vystudoval psychologii na FF Komenského univerzity v Bratislavě, poté působil jako vědecký pracovník v ústavech SAV; v letech 1980-89 přednášel na bratislavské univerzitě.
PhDr. FRANTIŠEK ŠEBEJ, CSc. (* 1947) vystudoval psychologii na FF Komenského univerzity v Bratislavě, poté působil jako vědecký pracovník v ústavech SAV; v letech 1980–89 přednášel na bratislavské univerzitě. Publicista, zakladatel karate na Slovensku a bývalý trenér československé reprezentace. V letech 1990–92 člen předsednictva SAV, poslanec Sněmovny národů FS (za VPN, později ODÚ) a předseda jejího zahraničního výboru. V současné době působí jako prezident Společnosti makroekonomických a sociálních analýz a přednáší na univerzitě v Trnavě. V posledních volbách kandidoval za KDH jako nezávislý. Patří k nejvýraznějším postavám občanské pravice na Slovensku.
Je podle vás dnešní Slovensko demokratickou zemí?
Slovenská politická elita se sice chová a myslí jako bolševická nomenklatura, její legitimita však vznikla v demokratických volbách a pohybuje se v právním prostředí. Slovensko je vážně ohrožený, ale ještě demokratický stát. Je ovšem otázkou, co z právního, demokratického prostředí Mečiarovu vládu přežije. HZDS a SNS v sobě nosí obraz státu, který je možné realizovat jen přes mrtvolu občanské společnosti.
Existuje tedy možnost nastolení otevřené diktatury?
Politický styl, psychologie vůdců vládní koalice a jejich skutky naznačují, že ti lidé mají k diktatuře sklony. Postupně sahají na občanské svobody a lze jen těžko odhadnout, kam až budou mít kuráž jít. Na druhou stranu nelze odhadnout ani to,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu