Radíme Ti v dobrém
"Věz, že žádáme-li Tě, abys přestoupil na islám, není to ze strachu či sympatií ke Tvé osobě, ale plníme pouze příkaz Boží... Věz, že budeme šťastni, učiníš-li tak. I Prorok byl šťasten v případech židů, kteří se k nám přidali...
„Věz, že žádáme-li Tě, abys přestoupil na islám, není to ze strachu či sympatií ke Tvé osobě, ale plníme pouze příkaz Boží… Věz, že budeme šťastni, učiníš-li tak. I Prorok byl šťasten v případech židů, kteří se k nám přidali… Radíme Ti v dobrém, konvertuj, den posledního soudu je neodvratný a Ty budeš zachráněn.“ Citát, který na první pohled vypadá jako vytržený z muslimského náborového letáčku, pochází z dopisu adresovaného 19. srpna francouzskému prezidentovi Jacquesu Chirakovi.Na panovníky i hlavy států se odjakživa obraceli se svými starostmi a požadavky také šílenci, blázni a fanatici. To není nic nového pod sluncem a Chirac zajisté nepatří k výjimkám. Je-li však takový dopis po šesti týdnech publikován na stránkách významných francouzských a alžírských deníků, nabízejí se pouze dvě vysvětlení. Buď začal prezident Francie pravidelně navštěvovat některou z pařížských mešit, anebo se z odesílatele vyklubal opravdu nebezpečný šílenec.
Rozstřílen v přímém přenosu
Vcelku pravidelná posloupnost atentátů rámujících průběh letošního francouzského léta (viz Respekt 36/95) se zastavila zhruba na začátku září. Do té doby si události vyžádaly především smrt sedmi cestujících v soupravě pařížské rychlodráhy RER a sedmnáct zraněných při výbuchu bomby u katedrály Notre Dame. Celková bilance však mohla být daleko horší - kdyby se například zvonek dětské židovské školy v Lyonu nerozezněl se zpožděním a rozbušky na bombách v kolejišti vlaků TGV či na…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu