0:00
0:00
Zahraničí9. 10. 199510 minut

Nejdůležitější je přežít

Střední Asie se po rozpadu Sovětského svazu stala místem střetu zájmů světových mocností. Kyrgyzstán, Tádžikistán, Turkmenistán a Uzbekistán si teprve utvářejí představu o budoucnosti a o hrozbách, které na ně číhají.

Astronaut

Střední Asie se po rozpadu Sovětského svazu stala místem střetu zájmů světových mocností. Kyrgyzstán, Tádžikistán, Turkmenistán a Uzbekistán si teprve utvářejí představu o budoucnosti a o hrozbách, které na ně číhají. S kým jednat jako se spojencem? Koho si držet od těla? Váhají zpřetrhat bezpečnostní svazky s Ruskem. Na druhé straně posilují vztahy s USA a Tureckem a vytvářejí nové bezpečnostní alternativy. Jejich nejbližší prioritou je přežít.

Obchod chce každý

↓ INZERCE

Z krátkodobého hlediska se příležitosti a rizika pro Střední Asii budou vynořovat na pozadí boje o vliv mezi Ruskem, USA, Tureckem, Íránem a dalšími zeměmi na západ od Číny a na východ od Balkánu. Tyto státy zde mají strategické zájmy, ale i mnohdy rozdílné představy o vývoji oblasti. Jedno je však spojuje: snaha o zajištění obchodních vyhlídek a obava z ohrožení územní celistvosti a stability. Nelze zapomenout ani na historický sentiment, který se váže k obdobím perské, turecké, čínské a ruské nadvlády.Úvahy o bezpečnostním zajištění se zatím točí pouze okolo Společenství nezávislých států (SNS) s Ruskem v čele. V nejbližší budoucnosti, alespoň pokud generace bývalých komunistických funkcionářů zůstane v čele středoasijských zemí, bude systém SNS uplatňován. A potom? Vztahy s Ruskem patrně začnou chladnout a Střední Asie si bude hledat vlastní cestu. Zda to bude směrem k americko-turecké alianci, nebo zda „soutěž“ vyhraje Čína či Írán, bude záviset na politické struktuře a ekonomickém…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc