Skeptická výspa Unie
Žena, která na jaře převezme křeslo švédské premiérky, bude mezi svými dalšími čtrnácti kolegy v Evropské unii výjimkou. Nejen pro své pohlaví, ale i věkem: ve svých 38 letech bude Mona Sahlinová suverénně nejmladší hlavou vlády v Unii.
Žena, která na jaře převezme křeslo švédské premiérky, bude mezi svými dalšími čtrnácti kolegy v Evropské unii výjimkou. Nejen pro své pohlaví, ale i věkem: ve svých 38 letech bude Mona Sahlinová suverénně nejmladší hlavou vlády v Unii. Navíc - a to je zřejmě nejpodstatnější - bude v Bruselu hájit zájmy národa, který se s členstvím v Unii ztotožňuje nejméně ze všech států „patnáctky“.
Carlsson na štítě
Mona Sahlinová je jedinou kandidátkou vládnoucích sociálních demokratů, která se bude ucházet o křeslo, jež v polovině března uvolní dosavadní premiér Ingvar Carlsson. Ten se k odchodu rozhodl dobrovolně už letos v srpnu, necelý rok poté, co své straně zajistil po tříletém pobytu v opozici návrat k moci a loni v listopadu dovedl svou zemi k členství v Evropské unii. Navzdory těmto dvěma úspěchům nebude Carlsson do politického důchodu odcházet se štítem: v závěru své kariéry utržil vůbec nejcitlivější ránu.Právě charismatickému Carlssonovi a jeho vítězství v loňských zářijových volbách je přičítána hlavní zásluha na tom, že se v euroreferendu loni v listopadu vyslovilo 52 % voličů pro Brusel. To bylo u skeptických Švédů považováno za úspěch, na jaký by Carlssonův racionální, spíše však bezbarvě působící předchůdce Bildt asi neměl. Přesto musel nynější premiér při volbách do Evropského parlamentu strávit vůbec nejhorší porážku švédských sociálních demokratů od roku 1911.
Kam zmizela disciplína
Volby do Evropského parlamentu,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu