Soutěž o tank za třináct miliard
V soutěži o třináct miliard korun na modernizaci tanku T-72 se od začátku čekal nelítostný souboj a zbrojaři očekávání nezklamali. Zakázka je tak velká, že představuje lákavé sousto i pro největší světové výrobce.
V soutěži o třináct miliard korun na modernizaci tanku T-72 se od začátku čekal nelítostný souboj a zbrojaři očekávání nezklamali. Zakázka je tak velká, že představuje lákavé sousto i pro největší světové výrobce. Přesněji řečeno: pro většinu z nich znamená více než současný roční obrat. Hledání vítěze tudíž pochopitelně doprovázela horečná aktivita nejrůznějších nátlakových skupin a padlo i mnoho stesků na údajné porušení vyhlášených pravidel. Po verdiktu ministerské komise dostaly stížnosti novou šťávu: poražené firmy se netají svým podezřením z korupce. Poukazují přitom především na podezřelý průběh hlasování a nevysvětlitelné názorové obraty porotců. Přestože ministerstvo a členové komise jakoukoli manipulaci popírají, rozpaky nad výběrem přiznávají i mnozí nezúčastnění experti. K průhlednosti celé věci pak samozřejmě nepřispívá, že úředníci o průběhu soutěže většinou odmítají hovořit, a pokud něco řeknou, jsou jejich argumenty příliš obecné a mlhavé.
Jak se zvedaly ruce
Nejpřekvapivějšího vítěze - vzhledem k průběhu soutěže - přinesla šestimiliardová zakázka na modernizaci systému řízení palby. Nabídky devíti zúčastněných firem zkoumala ještě před vlastním hlasováním komise pětičlenná skupina expertů z Vojenského opravárenského závodu Nový Jičín (kde se bude tank v příštích letech kompletovat). Tito experti si navíc k vlastnímu stanovisku vyžádali posudek tří vojenských výzkumných ústavů - ve Slavičíně, Vyškově a Praze. Výzkumníci i členové…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu