Rychlá práce prezidentových mužů
Když pražský soudce Michal Hodoušek podepsal v pátek 18. srpna příkaz k další vazbě Marty Chadimové, způsobil tím nevědomky nečekaný obrat v celém případu.
Když pražský soudce Michal Hodoušek podepsal v pátek 18. srpna příkaz k další vazbě Marty Chadimové, způsobil tím nevědomky nečekaný obrat v celém případu. Právě tato událost totiž rozhodla, že prezident ještě týž den trestní stíhání restaurátorky obžalované z největšího restitučního podvodu v Čechách zastavil. Spěch byl dokonce tak velký, že se oproti zvyklostem ani neporadil s ministrem spravedlnosti. Důvodem byla podle názoru kancléře Luboše Dobrovského časová tíseň. Celý minulý týden pak prezidentská kancelář odmítala sdělit, kdo o abolici (zastavení trestního stíhání) vlastně požádal. „Je to irelevantní,“ říká Dobrovský. „Ale mohu to říci: byl to pan Chadima.“
Zamotaný případ
Podle žaloby Marta Chadimová 30. září 1991 neoprávněně požádala o restituci domu na Loretánském náměstí v Praze a pozemku v celkové účetní hodnotě osm milionů korun. Dům jí v únoru 1992 bytový podnik vydal. Podle vyšetřovacího spisu pak Chadimová v prosinci 1991 zašla do Strahovského kláštera, kde ukázala zástupcům tamního řádu premonstrátů listiny, podle nichž má nárok na velkou část jejich nemovitostí (cena 35,3 milionu). O tři měsíce později na ni premonstráti podali trestní oznámení. Vzápětí byla Chadimová obviněna z podvodu, padělání a pozměňování veřejné listiny a z dalších trestných činů.Proces, který začal v červnu 1994 a od začátku poutal pozornost médií, se nakonec vyhrotil v souboj dvou výrazných osobností: soudce a obžalované. Martu Chadimovou pravidelně vítá…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu