Proti horkým penězům
Za prvních pět měsíců letošního roku musela centrální banka nakoupit 3,3 miliardy dolarů. Meziroční míra v květnu činila 10,4 % (před rokem to bylo 10,2 %), přičemž ve stejné době k nám přišlo rekordních 950 milionů dolarů.
Za prvních pět měsíců letošního roku musela centrální banka nakoupit 3,3 miliardy dolarů. Meziroční míra v květnu činila 10,4 % (před rokem to bylo 10,2 %), přičemž ve stejné době k nám přišlo rekordních 950 milionů dolarů. Většina těchto peněz je u našich bank uložena pouze krátkodobě. Využívá rozdílu mezi našimi a západními úrokovými mírami a zároveň spekuluje, že česká koruna bude v brzké době revalvovat. Takovýto kapitál neumí naše ekonomika využít, což se projevuje především v růstu mezd a domácí poptávky.Přílivu tzv. horkých peněz se již více než rok snaží ČNB bránit tzv. sterilizací. Potíž je v tom, že to nestačí. Sterilizace znamená vydávání krátkodobých a výhodně úročených dluhopisů, jejichž prostřednictvím centrální banka stahuje z trhu přebytečné peníze. Celá operace ale připomíná hada, který se zakusuje do vlastního ocasu: dluhopisy musí mít atraktivní úrok, a tím tlačí nahoru úrokové míry v celé ekonomice. A to zase přilákává stále více těchto horkých peněz. Předminulý týden proto došla ČNB trpělivost a rozhodla zvýšit diskontní sazbu a minimální povinné rezervy bank. Současně s tím oznámila administrativní opatření, která mají zamezit přílivu krátkodobého zahraničního kapitálu.
Limity demokracie
Pokud má centrální banka v úmyslu zachovat pevný kurz koruny a sterilizace se ukáže jako nefunkční, má už jen několik možností. Může se prostřednictvím vlády a Parlamentu pokusit požádat o pomoc státní rozpočet. Parlament a vláda se…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu