Tchien-an-men po šesti letech
Mohutná vlna zatýkání čínských disidentů se pravidelně zvedá každé jaro. Vždy před výročím masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men, jež připadá na 4. červen, jsou odpůrci režimu vyváženi policií na několik týdnů mimo hlavní město, drženi násilím v hotelích nebo musí podstoupit vyšetřování a čelit vyhrůžkám.
Mohutná vlna zatýkání čínských disidentů se pravidelně zvedá každé jaro. Vždy před výročím masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men, jež připadá na 4. červen, jsou odpůrci režimu vyváženi policií na několik týdnů mimo hlavní město, drženi násilím v hotelích nebo musí podstoupit vyšetřování a čelit vyhrůžkám. Letošní policejní akce ale svým rozsahem překonala předcházející léta. Policie tak přímo reagovala na petici desítek čínských intelektuálů a vědců: ta vyzývá vládu, aby okamžitě zastavila pronásledování účastníků demokratizačního hnutí z jara 1989, odsuzuje korupci a netoleranci a požaduje větší demokracii v zemi.
Bez konkrétních informací
Čím je petice tak významná? Poprvé se v ní spojili disidenti s vědci a intelektuály „ze struktur“. Velkou pozornost ve světě vzbudil podpis osmaosmdesátiletého Wang Kang-čchanga, který hrál dlouhá léta významnou roli v rozvoji čínského jaderného programu a hovoří se o něm jako o vynálezci čínské atomové bomby. K signatářům patří i šestadvacetiletý Wang Tan, jeden z „mozků“ studentského hnutí roku 1989, který už v roce 1988 patřil k prvním organizátorům diskusních shromáždění na Pekingské univerzitě. Po svém nynějším zadržení zahájil hladovku a „ve jménu svobody“ je ochoten obětovat i vlastní život. Tento cíl ostatně oznámil už po svém propuštění z vězení v roce 1993, kdy rozeslal „Otevřený dopis znepokojeným přátelům doma i v zahraničí“. Jeho rodiče potvrzují, že Wang skutečně odmítá potravu.Zatčen byl…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu