Vláda pojmenovala tuzemské extremisty
Po půlroční hysterii nastal klid: vláda schválila seznam tuzemských extremistických organizací. Stalo se tak minulý týden v rámci kabinetní debaty nad materiálem Ministerstva vnitra.
Po půlroční hysterii nastal klid: vláda schválila seznam tuzemských extremistických organizací. Stalo se tak minulý týden v rámci kabinetní debaty nad materiálem Ministerstva vnitra. Jelikož ministři Rumlovu zprávu o extremismu schválili, dostal oficiální punc i přiložený adresář čtrnácti spolků, které se ho podle názoru zpracovatele dopouštějí.Díky této události skončila bouře rozpoutaná před časem vicepremiérem Kalvodou. Jak je stále v živé paměti, předseda ODA letos v zimě obvinil BIS mimo jiné z výroby interního seznamu extremistů, na kterém se - podle Kalvody - ocitly i parlamentní strany, ekologické organizace a řada politicky nekonformních osobností. Následovala bouře. Na vnitro denně telefonovaly stovky lidí s dotazem, zda je tajná služba náhodou neeviduje jako extremisty, ekologická hnutí organizovala protestní petice a bývalý ředitel ČTK Petr Uhl podal dokonce na BIS rovnou žalobu.Možná i díky těmto akcím byla odpověď úřadů tak rychlá. Materiály tajné služby vnitro označilo za „čistě pracovní návrh“ a veřejnost se dozvěděla, že na opravdovém seznamu extremistů pracují tři instituce. S výsledkem jejich práce ministr Ruml vyšel ven minulou středu.
Co je to extremismus
Autoři zprávy (kromě vnitra ještě státní zastupitelství a BIS) vycházeli především z materiálu nazvaného Interetnické konflikty, který před rokem a půl zaujal premiéra Klause natolik, že doporučil jeho rozpracování. Zpráva o extremismu je tedy volným pokračováním tohoto…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu