Čert v Plzni
Západočeská metropole Plzeň slaví v letošním roce 700 let svého založení. Plzeňská radnice pojala oslavy tohoto výročí velkoryse. Už od začátku roku probíhá ve městě řada společenských, kulturních a sportovních akcí, které toto výročí připomínají nebo se k němu symbolicky hlásí.
Západočeská metropole Plzeň slaví v letošním roce 700 let svého založení. Plzeňská radnice pojala oslavy tohoto výročí velkoryse. Už od začátku roku probíhá ve městě řada společenských, kulturních a sportovních akcí, které toto výročí připomínají nebo se k němu symbolicky hlásí. Hlavním garantem a koordinátorem oslav je Nadace 700 let města Plzně, kterou zřídilo městské zastupitelstvo. Jedním z vrcholů oslav by mělo být i provedení hry Saracénský čert na plzeňském náměstí před renesanční radnicí. Divácké tribuny budou mít kapacitu 1 400 osob. Po premiéře 2. června by mělo následovat dalších sedmnáct repríz.Inscenovat hru jako pouliční divadlo, které počítá s téměř třemi sty účinkujícími, nese v divadelně zakonzervovaných Čechách jistá rizika. V Plzni se pokoušejí oživit dávno zaniklou tradici lidového nebo sousedského divadla, která u nás kulminovala na přelomu 18. a 19. století. Dnes už tato tradice vymizela a téměř není na co navázat. I proto sáhl pořadatel, jímž je občanské sdružení Divadelní společnost Žumbera, po zkušenostech ze Švýcarska. Partnerským městem Plzně je ostatně švýcarský Winterhour.
Hra a autoři
Ve Švýcarsku pořadatelé objevili i režiséra. Stano Oriešek emigroval v roce 1968 ze Slovenska. V cizině začínal jako tvůrce animovaných naučných filmů pro soukromé firmy, byl členem několika amatérských divadelních skupin, a posléze se dostal i k profesionálnímu divadlu. Velkohru poprvé inscenoval roku 1968 ve Stein am Rhein. Na…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu