Stará vlna s novým obsahem
Finské parlamentní volby, které proběhly minulou neděli, jen potvrdily celkový skandinávský trend: po čtyřletém experimentu s centristicko-konzervativní vládou se i země tisíce jezer vrátila k sociálním demokratům.
Finské parlamentní volby, které proběhly minulou neděli, jen potvrdily celkový skandinávský trend: po čtyřletém experimentu s centristicko-konzervativní vládou se i země tisíce jezer vrátila k sociálním demokratům. Ti získali 63 křesel z celkových 200, a tak bude příštím finským premiérem šéf strany Paavo Lipponen. Zbylých 40 mandátů, potřebných k zajištění nadpoloviční většiny, mu patrně zajistí svazek s centristy dosavadního předsedy vlády Eska Aha. Pokud by se Aho a Lipponen nedohodli, byla by alternativou koalice s konzervativci.Finští voliči sesadili Ahův kabinet zejména pro nepopulární ekonomické kroky, se kterými se setkali po čtyřiceti letech relativního blahobytu. Občané této polosocialistické země se nesmířili s faktem, že musí přihlížet frontám u vyvařoven Armády spásy a jsou postupně nuceni odkládat jednu sociální jistotu za druhou - bezplatnými obědy a dopravou ve školách počínaje, a možností kdykoli sehnat práci konče. Lipponenovi sociální demokraté díky tomu získali nejlepší volební výsledek od roku 1939, ale celková linie nové vlády se od té dosavadní tak jako tak výrazně lišit nebude - snad jen v poněkud důraznějším postoji vůči Rusku a možná i větší angažovanosti v Evropské unii, jejímž členem se Finsko stalo 1. ledna 1995. Kde hledat příčiny tohoto vývoje?
19 % nezaměstnaných
V osmdesátých letech Finsko patřilo k nejdynamičtěji se rozvíjejícím státům. Ještě před třemi roky se nezaměstnanost pohybovala kolem zanedbatelných 3 %…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu