0:00
0:00
Zahraničí20. 3. 19957 minut

Na pozadí drog

Jeden z jihoamerických diplomatů v Mexico City si novinářům postěžoval: "Je to nefér. Každý ví o množství drog, které projde přes Mexiko do Spojených států, ale Mexiko představuje pro USA druhý či třetí největší trh a se zákazníkem se přece nezachází špatně.

Astronaut

Jeden z jihoamerických diplomatů v Mexico City si novinářům postěžoval: „Je to nefér. Každý ví o množství drog, které projde přes Mexiko do Spojených států, ale Mexiko představuje pro USA druhý či třetí největší trh a se zákazníkem se přece nezachází špatně. Když nic jiného, drogová korupce v Mexiku je mnohem horší než v Kolumbii.“ Tato slova zazněla minulý týden, poté, co vešlo ve známost, že bývalý mexický prezident Carlos Salinas de Gortari údajně emigroval do Spojených států.

Kdo stojí za atentáty

↓ INZERCE

Prvních sto dní vlády Salinasova nástupce, Ernesta Zedilla Ponceho, bylo jedním z nejhorších období, jaké Mexiko zažilo od revoluce v druhém desetiletí tohoto století. Prezident Zedillo nastoupil v prosinci. Od té doby se přes Mexiko valí jedna vlna pohrom za druhou. Zedillo si však počíná statečně a do centra dění se v posledních týdnech dostal právě jeho předchůdce.Ekonomická politika prezidenta Salinase si získala uznání a přivedla Mexiko například k členství v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD, 25 nejrozvinutějších zemí světa) či k dohodě NAFTA - zóně volného obchodu s USA a Kanadou. Loni se však odehrálo něco, co otřáslo již šestašedesát let vládnoucí Institucionální revoluční stranou (PRI) v samých základech. Na jaře byl zabit její prezidentský kandidát Luis Donaldo Colosio, na podzim zastřelili jednoho z předáků strany, José Franciska Ruize Massieua. Zpočátku se atentáty spojovaly výhradně s narkomafií, ale v posledních…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc