Zákon šestiranného revolveru
Podle nejpřesnějšího údaje Ministerstva spravedlnosti dochází v České republice ročně k desítkám případů, kdy se slušní občané dokázali sami ubránit lupičům nebo násilníkům, a pak ještě zavolali policii.
Podle nejpřesnějšího údaje Ministerstva spravedlnosti dochází v České republice ročně k desítkám případů, kdy se slušní občané dokázali sami ubránit lupičům nebo násilníkům, a pak ještě zavolali policii. Tím se stali podezřelými z trestného činu nepřiměřené obrany. Tato nepříjemnost by jim mohla napříště odpadnout. Po dvou letech se totiž pozornost českých zákonodárců znovu obrací k paragrafům o nutné obraně. Tento týden obdrží poslanci návrh svého kolegy z branného a bezpečnostního výboru, křesťanského demokrata Tomáše Svobody, který říká jasně: Za všechny škody, které způsobí napadený, odpovídá výhradně útočník. Kdyby šlo všechno hladce, nová právní úprava začne platit prvního července.
Podle katechismu
Svůj návrh Svoboda připravil ve spolupráci s pražským sportovním klubem Alogodos, který se věnuje výuce sebeobrany. Doporučuje tři změny v příslušných paragrafech trestního zákoníku. Podle první připomínky by se nadále nemělo za nutnou obranu považovat pouze odvrácení přímo hrozícího útoku, jak se uvádí v současné právní normě, ale odvrácení každého útoku, který člověku hrozí. „Podle dnešní úpravy přímý útok začíná až v okamžiku, kdy mi železná tyč útočníka padá na hlavu,“ vysvětluje Svoboda. „To je moment, kdy se sice mohu bránit, ale těžko účinně.“ Druhým krokem má být vyškrtnutí termínu zřejmá přiměřenost obrany. "Nechci, aby se posuzovala jakákoliv přiměřenost. Obrana je přirozené právo člověka a když mi jde o život, bráním se všemi…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu