BIS ve vládě
Závěry, ke kterým minulou středu dospěla vláda během diskuse o minulé a budoucí kontrole naší tajné služby, zaskočily svou těžko srozumitelnou logikou nejen laiky, ale i odborníky.
Závěry, ke kterým minulou středu dospěla vláda během diskuse o minulé a budoucí kontrole naší tajné služby, zaskočily svou těžko srozumitelnou logikou nejen laiky, ale i odborníky. Kabinet totiž po projednání zprávy ministrů Rumla a Skalického konstatoval, že za prvé: kontrola je dobrá, ale musí se zdokonalit; za druhé, že o práci BIS má vláda dostatečné informace, ale do budoucna je chce mít lepší. a korunu všemu nasadila úvaha vrátit rozvědku od roku 1996 pod křídla Ministerstva vnitra. Tím se totiž staví na hlavu tři roky stará a z vládních míst často opakovaná teze, že vnitro nemůže řídit zároveň policii a domácí tajnou službu: ministr by tím získal neobyčejnou moc. (Po zkušenostech z totality byla kontrarozvědka v roce 1991 vyňata z pravomoci Ministerstva vnitra.) Perlou v sérii protimluvů je fakt, že za nápadem zařadit BIS pod vnitro stojí ministr Skalický z ODA.
Jeho strana sice už týdny označuje současnou Bezpečnostní a informační službu málem za sabotéra demokratického vývoje, zároveň ji ale, jak se zdá, považuje za dostatečně očištěnou od hříchů minulosti, bezpečnou a nekonfliktní. Jen takovou službu lze totiž bez rizika zneužití spojit v jednom rezortu s policejními složkami.Každá nová tajná služba potřebuje nějaký čas k tomu, aby začala opravdu fungovat. Odhady odborníků se pohybují mezi pěti až deseti lety. BIS ve své dnešní podobě funguje dva roky. Zákon o BIS (v pořadí už třetí) platí osm měsíců, stejně starý je střechový zákon o tajných službách…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu