Češi nemají nepřítele
Před deseti dny schválila česká vláda v podstatě bez zájmu sdělovacích prostředků nejzávažnější armádní dokument od vzniku republiky: vojenskou strategii pro léta 1996 až 2005.
Před deseti dny schválila česká vláda v podstatě bez zájmu sdělovacích prostředků nejzávažnější armádní dokument od vzniku republiky: vojenskou strategii pro léta 1996 až 2005. Přede dvěma měsíci (ještě pod názvem vojenská doktrína) ji vrátila ministerstvu obrany k přepracování, nyní prošla údajně bez vážnějších výhrad.Jedenáctistránkovým dokumentem vláda konečně říká, jak má naše armáda vypadat, jak bude fungovat, odkud nám hrozí nebezpečí a jakým způsobem bychom mu měli čelit. Přesto, že armáda pracuje na své transformaci (od roku 1989 v pořadí už čtvrté) již víc než rok a ještě delší dobu se snaží sblížit s NATO, chybělo jí to nejpodstatnější: deklarace vojenské politiky, která světu jasně řekne, kde ve vojenské oblasti chceme stát a koho považujeme za nepřítele.
Ruská rizika
Česká vláda nepovažuje za nepřítele nikoho. Podle dokumentu není pravděpodobné, že by se Čechy a Morava staly cílem přímého vojenského napadení. Experti uvažují pouze o některých bezpečnostních rizikách, která mohou vyvolat ozbrojený konflikt, do něhož by republika mohla být vtažena. Tím aktuálně nejdůležitějším rizikem je politická a ekonomická nestabilita ve východoevropských státech. Podle činitelů ministerstva obrany nešifruje tato věta nic jiného než strach z Ruska. Dalším rizikem je válka v bývalé Jugoslávii: vzhledem k odlišnému postoji mocností (ale i dalších zemí) k řešení balkánského problému je - tvrdí Holáňova vojenská strategie - možná eskalace konfliktů…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu