Jiné téma než rozpad není možné
Politika je něčím víc než jen „uměním kompromisu“
Je naivné si představovať, že dnešné Slovensko sa dá znovu odkiaľsi udirigovať. To sa nedá. Aj pre, povedzme, genetické vlastnosti slovákov, ktorí sú schopní začať klásť odpor eště predtým, než vlastne vedia prečo.(Ivan Čarnogurský v rozhovoru pro Hospodářské noviny 30. ledna 1992)
Po Mnichovu řekl jeden britský diplomat: "Stáli jsme před dvěma možnostmi - bránit svoji čest, nebo zachránit mír. Čest jsme ztratili a mír jsme nezachránili."Dnes stojíme před volbou, zda máme zahraňovat československý stát, nebo demokracii. Může se nám stát, že demokracii ztratíme a stát nezachráníme.
Politika slabosti a ústupu
Zásadní omyl Pithartovy vlády nespočíval v tom, že ustupovala slovenským požadavkům, ale v tom, že se ani nepokusila formulovat český národní zájem. Tím není myšlena ta nebo ona forma nacionalismu - ten se ostatně v Čechách příliš nenosí. Přesto však existuje cosi jako český národní zájem a politická reprezentace ho měla začít vyslovovat nejpozději v době kompetenčních sporů. Nedošlo k tomu a na slovenské straně vznikl dojem, že Češi nejsou schopni identifikovat se sami se sebou, ale pouze s „Československem“. Z toho předpokladu pak oprávněně a logicky vycházela bratislavská elita při tvorbě své vyjednávací strategie.Není pravda, že Slováci Čechy vydírali: všechny protičeské argumenty dodali sami Češi. Byli to čeští politici, kteří zastrašovali…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu