Opozdilci musí narukovat
Nový zákon o civilní službě
Až do jara roku 1990 nebylo možné odmítnout základní vojenskou službu ani z důvodů svědomí. Kdo se k tomu přesto odhodlal, šel do vězení a hrozil mu trest od jednoho do pěti let odnětí svobody. V roce 1990 schválilo Federální shromáždění zákon o civilní službě, který představoval v podstatě opačný extrém: vojenskou službu mohl odmítnout kdokoliv a kdykoliv.
Armáda nesouhlasila
Představitelům armády se nový zákon nelíbil. První, kdo protestoval, byl tehdejší ministr obrany Miroslav Vacek a podobný názor zaujal později i jeho nástupce Luboš Dobrovský. Do armády odmítala nastoupit řada odvedenců, mnozí se k náhradní službě rozhodli až jako vojáci. Podle ministra Dobrovského museli velitelé v některých útvarech propustit i několik desítek vojáků základní služby najednou: „Stačilo, aby se jim tam nelíbilo. Důvody jejich rozhodnutí neměl právo nikdo přezkoumávat.“ Některým jednotkám chybělo do plného stavu až 30% mužstva a nebylo jisté, že z nich neodejdou další.Novelu zákona o civilní službě vypracovala federální vláda ještě loni a začátkem tohoto roku byl její návrh projednáván v parlamentu. Během jednání bylo přijato několik pozměňovacích návrhů.
Podle starého zákona nemuseli, podle nového už nemohou
Novela byla schválena 16.ledna 1992 a od toho dne začal zákon platit. A ihned vyvolal problémy. Poslanec Pavel Jégl (OH), který se v parlamentu zabývá především vojenskými…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu