Konec osvíceného diktátora
Argument, který používají ozbrojené skupiny, aby odůvodnily svůj pokus o převrat namířený proti zákonně a svobodně zvolenému prezidentovi, je známý z podobných akcí ve třetím světě: prezident prý zneužil svých pravomocí a zavedl v zemi osobní diktaturu, pošlapal demokratické svobody, byl netolerantní vůči opozici a podobně.
První dny nového roku, stejně jako poslední dny roku starého, prožívá gruzínský prezident Gamsachurdia v krytu pod komplexem vládních budov na Rusthaveliho třídě v Tbilisi. Jestliže se během neustávajících bojů dostal k nějakému novoročnímu přemítání, zřejmě v sobě nemohl potlačit hořký pocit zrady svých politických souputníků. Během posledních dnů ho totiž opustila většina ministrů vládního kabinetu a i jednotky, které na něj teď útočí a snaží se ho donutit k rezignaci, vznikly především díky Gamsachurdiovi.
Argument, který používají ozbrojené skupiny, aby odůvodnily svůj pokus o převrat namířený proti zákonně a svobodně zvolenému prezidentovi, je známý z podobných akcí ve třetím světě: prezident prý zneužil svých pravomocí a zavedl v zemi osobní diktaturu, pošlapal demokratické svobody, byl netolerantní vůči opozici a podobně. Proti tomu všemu se nedá nic namítat. Všech těchto chyb se gruzínský prezident skutečně dopustil.
Disident Gamsachurdia
V 70.letech se stal Gamsachurdia spolu se svým přítelem Merabem Kostavou spoluzakladatelem gruzínského Helsinského výboru. R.1978 byl společně s dalšími představiteli opozice obžalován a souzen za antisovětskou propagandu a agitaci. Gamsachurdia se však na rozdíl od Kostavy veřejně kál a při vyšetřování udal i jména západních korespondentů, se kterými spolupracoval. Trest byl proto přiměřeně nízký. Gamsachurdiovi přátelé zdůvodňují tehdejší selhání dohodou mezi…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu