Propast mezi Němci
Východní a západní část "nového" Německa se dnes neliší geograficky či politicky, ale především na poli ekonomiky a emocí. Ještě loni v létě hlásila zelená vlna německého rozhlasu nepolevující dopravní zácpy na všech hlavních tazích mezi oběma německými státy.
Východní a západní část „nového“ Německa se dnes neliší geograficky či politicky, ale především na poli ekonomiky a emocí. Ještě loni v létě hlásila zelená vlna německého rozhlasu nepolevující dopravní zácpy na všech hlavních tazích mezi oběma německými státy. Občané z východu právě dostali západní marky a konečně mohli nakupovat, kde a co chtěli. Občané ze západu byli zvědavi, jak to v NDR vypadá, dokud ještě, alespoň na papíře, existuje.
Nyní, deset měsíců po bouřlivých oslavách německého sjednocení, je všechno jinak. Lidé, kteří ještě 3.října 1990 hlásali „jsme jeden národ“, vidí náhle veškeré rozdíly mezi občany obou bývalých států - od myšlení a postoje k práci až po chování v osobním a veřejném životě. Průzkum veřejného mínění publikovaný ve Spieglu 22.července tohoto roku dochází k závěru, že „od sjednocení se oba národy nesblížily; naopak se od sebe ještě vzdálily“. Místo zdi uprostřed Berlína vyrostla zeď v hlavách lidí, stejně nepropustná jako ta z betonu.
A tak není divu, že kolují vtipy, v nichž výchoďáci (ossis) jsou ti blbí a zápaďáci (wessis) ti arogantní. V tom nejotřelejším říká výchoďák zápaďákovi: „Nedovedete si představit, jak vás obdivuju!“ Zápaďák nato: „Nic si z toho nedělejte, já sám se obdivuju taky!“
Strašák nezaměstnanosti
Jak k tomu mohlo dojít? Každý má ještě před očima okamžik, kdy byla otevřena Braniborská brána a statisíce Němců společně slavily Silvestr. O půl roku později se ztotožňovali s…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu