Varianty majetkového vyrovnání
Po listopadové revoluci byla veškerá diskuse o vyrovnání mezi Čechy a sudetskými Němci naprosto vyloučena.
Po listopadové revoluci byla veškerá diskuse o vyrovnání mezi Čechy a sudetskými Němci naprosto vyloučena. Komunistická propaganda o sudetoněmeckém revanšismu utvrdila během čtyřiceti let valnou část společnosti v názoru, že vyhnání tří miliónů sudetských Němců a konfiskace jejich majetku po roce 1945 byly spravedlivým a definitivním vyřešením německé národnostní otázky v Československu. Proto jsou také majetkové požadavky sudetských Němců, které byly vzneseny landsmanšaftem v souvislosti se zákonem o restitucích, naprostou většinou čs.občanů odmítány.
Dosud také nikdo neformuloval, jak by vyrovnání mezi Čechy a sudetskými Němci a řešení jejich majetkových požadavků mohlo konkrétně vypadat. Ani mluvčí sudetoněmeckého krajanského spolku Franz Neubauer se přes obecné formulace ve smyslu, že nikomu nemá být ublíženo a že řešení musí být přijatelné pro obě strany, zatím nedotkl konkrétnějších bodů sudetoněmeckých požadavků.
Neznalost problematiky pak může vyvolat katastrofické vize o hromadném návratu Němců a vyvlastňování současných obyvatel pohraničí, o ohrožení národních zájmů či dokonce státní suverenity.
Zrušit Benešův dekret
Konkrétní návrhy nedávno přinesl článek profesora Kurta Heissiga, který vyšel v periodiku sudetoněmecké akademické mládeže Literatur Spiegel č.35 pod názvem „Die Verwirklichung der sudetendeutschen Ziele“ (Uskutečnění sudetoněmeckých cílů). Podle dr.Heissiga stojí sudetští Němci před úkolem dotáhnout do konce svou…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu