Příliš mnoho krve
Doan Van Toai, spisovatel a politik, žije od roku 1979 v USA. Je autorem knihy Vietnamský gulag, ve které popsal svoje zkušenosti z komunistických věznic a převýchovných táborů.
Doan Van Toai, spisovatel a politik, žije od roku 1979 v USA. Je autorem knihy Vietnamský gulag, ve které popsal svoje zkušenosti z komunistických věznic a převýchovných táborů. Pobýval v nich 28 měsíců. Byl zatčen brzy poté, co jednotky komunistického Severu dobyly Saigon. Byl prvním politickým vězněm, kterému se ze země podařilo vyvézt údaje o vyhlazovacích táborech, do té doby známých jen z éry nacismu či ze Stalinova Sovětského svazu. Toai se ve vězení naučil zpaměti dva dokumenty: podrobnou zpráva o vězeňském systému a dopis podepsaný 48 vietnamskými politiky a intelektuály zvučných jmen, kteří v koncentrácích zmizeli ihned po pádu Saigonu. Dopis končil prosbou: „My, vězňové vietnamského režimu, prosíme Mezinárodní červený kříž, světové humanitární organizace a všechny lidi dobré vůle, aby každému z nás zaslali kapsli s kyanidem, abychom mohli ukončit své utrpení.“ V té době bylo ve Vietnamu na 800.000 politických vězňů, polovinu z nich tvořili vojáci a úředníci bývalého režimu, ostatní byli většinou aktivní příslušníci protikomunistické opozice.
V exilu se Toai dostal mezi dva ohně. Hanojskými komunisty byl po uveřejnění knihy Vietnamský gulag označen za „veřejného nepřítele číslo 1“. Protože ale neustále podporuje zrušení amerického embarga a je pro dialog s komunisty, byl v některých kruzích vietnamského exilu prohlášen za zrádce. V srpnu roku 1989 na něj byl spáchán atentát, ale Doan Van Toai přežil. Dva střelce, kteří ho zasáhli do zad a do hlavy, se…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu