Negativní lobby
Demokratický systém umožňuje prosazování zájmů dílčích skupin podle určitých pravidel a pomocí omezených metod. Zasahují-li tyto zájmy do sféry věcí veřejných (politiky), musejí se prosazovat prostřednictvím zastupitelstev a vlád příslušné úrovně.
Demokratický systém umožňuje prosazování zájmů dílčích skupin podle určitých pravidel a pomocí omezených metod. Zasahují-li tyto zájmy do sféry věcí veřejných (politiky), musejí se prosazovat prostřednictvím zastupitelstev a vlád příslušné úrovně. Ve Spojených státech (ale i jinde) hrají důležitou úlohu v prosazování dílčích zájmů zájmové skupiny neboli lobby. Tímto pojmem jsou označovány organizované skupiny (často jen velmi volně), sdružené za účelem prosazování nějakého dílčího zájmu (oproti politické straně se tedy členové této skupiny mohou názorově diametrálně odlišovat), které působí na vládu a zákonodárné orgány. Přestože si většina lidí představuje pod pojmem lobby něco, co je nezákonné, spojené s korupcí apod., ve Spojených státech je vytváření těchto skupin legální a podléhá zákonným úpravám.
Jednotlivé lobby hájí nejrůznější zájmy: od zemědělství přes jednotlivé důležité průmysly až po matky pro (a proti) interrupci. Poněkud specifický charakter mají lobby hájící zájmy cizích států. Favoritem mezi nimi je bezesporu lobby státu Izrael, a to nejen díky tomu, že disponuje silnou a vlivnou židovskou menšinou, ale také díky perfektní organizaci činnosti svých zastupitelských úřadů. Činnost těchto národních lobby má různé formy: vytváří příznivou image příslušného státu ve sdělovacích prostředcích, propaguje ho mezi politiky a vysokými státními úředníky, ovlivňuje politický vývoj v zemi ve prospěch politiků nakloněných dané lobbyistické skupině apod.…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu