Profesor Alois Englander je Rakušan s americkým občanstvím. Mluví plynně česky: narodil se v Praze. Celý život se angažoval pro demokratické Československo. Se svou ženou, českou herečkou Lídou Matouškovou, poskytovali mnoha lidem v emigraci i v Československu účinnou pomoc. Léta se zabývá ekologickými problémy. V roce 1978 založil ve Vídni organizaci Světový kongres alternativních řešení a životního prostředí, koncipovanou jako diskusní fórum o kritickém stavu životního prostředí, a o využití energie. Právě minulý týden v Praze proběhl pracovní sjezd této organizace. Zeptali jsme se prof.Englandera, jak vidí československý jaderný program.
Rakousko jako jedna z mála západoevropských zemí nevyrábí jadernou energii. Odkud však potřebný proud bere? Proslýchá se, že dováží elektřinu z Československa, jehož energetickou politiku v poslední době tak často napadá.
Na základě plebiscitu z konce 70.let nemá Rakousko žádnou atomovou elektrárnu. Postavilo si jednu v Zwentendorfu, ale nikdy ji neuvedlo do provozu. A po černobylské katastrofě je dnes 90–95% Rakušanů jednoznačně proti jaderné energii. Naše země si ji ovšem může dovolit odmítat: 70% veškeré energetické spotřeby kryje vodními elektrárnami. Pouze v zimě, v období špičkového zatížení, se najíždějí elektrárny uhelné. Ty musejí být už řadu let podle zákona vybaveny filtry, které zachycují oxidy síry a skoro všechny další škodliviny unikající do ovzduší.
Je pravda, že Rakousko proud také…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu