Britští labouristé táhnou do voleb
Letošní jarní obecní volby v Británii přinesly prudký zisk labouristické straně, nebývalý úspěch liberálním demokratům a takřka katastrofální výsledky konzervativcům.
Letošní jarní obecní volby v Británii přinesly prudký zisk labouristické straně, nebývalý úspěch liberálním demokratům a takřka katastrofální výsledky konzervativcům. Pro konzervativce to samozřejmě není ještě žádná tragédie - obecní volby bývají často jen protestním hlasem, který má varovat vládu, že s její politikou je něco v nepořádku. Většina britských voličů nevolí podle nějakých ideologických přesvědčení, nýbrž podle toho, jak se jim jako jednotlivcům daří - především materiálně. Proto byl nečekaně početný přesun voličstva doleva důkladným varováním vládě pět minut před dvanáctou, že její dosavadní hospodářská politika už více než polovině národa nevyhovuje. Vláda musí vyhlásit volby nejpozději do jara příštího roku. Má se tedy co činit, aby napravila, co selhalo v posledních dvou letech, které vyústily v nynější citelnou recesi s největším počtem nezaměstnaných a bankrotujících podniků za více než deset let.
Zadlužená střední vrstva
Konzervativní vláda se ke konci své senzační privatizace a zavedení thatcherovského lidového kapitalismu dopustila vážné chyby, a to nikoli ekonomické, nýbrž finanční: uvolnění úvěrů umožnilo vznik stovkám nových finančních institucí (včetně zahraničních) s právem téměř neomezeně půjčovat peníze. Protože úroková míra byla tehdy pouhých osm procent, tedy poměrně splatitelná, zadlužil se nebývalý počet drobných podniků i občanů (byty na hypotéky, automobily a domácí vybavení na splátky). Během jednoho roku se pak…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu