Workshop 1991
"Díky izolovanosti Československa od ostatního světa, je centrum Prahy relativně nedotčené. Tento paradox má jednu výhodu: zatímco západní Evropa demolovala během stavebního boomu v 60. a 70. letech více staveb, než bylo zničeno za druhé světové války, Praha si zachovala původnost historicky vyvinutého města.
„Díky izolovanosti Československa od ostatního světa, je centrum Prahy relativně nedotčené. Tento paradox má jednu výhodu: zatímco západní Evropa demolovala během stavebního boomu v 60. a 70. letech více staveb, než bylo zničeno za druhé světové války, Praha si zachovala původnost historicky vyvinutého města. Vstup mezinárodních investic do Prahy může bohužel také znamenat vpád arogantního a banálního stavění. Tento Workshop by měl pomoci uchránit město a nalézt nové ideje pro jeho budoucí vývoj.“
Těmito slovy zahájil arch.Vladimír Šlapeta mezinárodní setkání architektů „WORKSHOP 1991“. Zejména zahraniční účastníky pak seznámil s fyzickým a duchovním klimatem města a s mezníky jeho urbanistického vývoje do konce 20.století.
Arch.Miroslav Masák položil některé konkrétní otázky. "Pro Prahu je charakteristická existence tří zón: 1) Vnitřní město, jehož historické jádro je obecně definováno a je kompaktní. Tato centrální část nedává mnoho šancí novým konstrukcím a investicím. 2) Vnější město, které je tvořené monotónní hradbou prefabrikovaných sídlištních domů monofunkčního charakteru. Tato část Prahy pravděpodobně nebude hrát dominantní roli v nejbližším urbanistickém vývoji města. 3) ‚Meziplocha‘, oblast bývalých nezávislých měst nebo městských částí jako Karlín, Holešovice, Dejvice, Břevnov, Smíchov, Nusle, Vršovice, Vinohrady a Žižkov. Podle mého názoru jsou tyto městské části nejblíže intenzivnímu vývoji. Nejdůležitější otázky pro váš Workshop proto jsou: Je…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu