Škola mezi životem a smrtí
Zkompromitovaní zůstávají. K čemu nové vysoké školy. Ministr. Poradci. Reforma.
Zkompromitovaní zůstávají. K čemu nové vysoké školy. Ministr. Poradci. Reforma.
Ano, jde o přežití, prohlásil ministr školství, mládeže a tělesné výchovy Petr Vopěnka na půdě Rady vysokých škol 14.února. Toho dne se do Prahy sjeli představitelé nově zvolených akademických senátů většiny fakult, aby hovořili o budoucnosti tentokrát z hlediska finančního rozpočtu.
Dosavadní bilance porevolučního roku není příliš povzbudivá - ukázalo se, že nový vysokoškolský zákon dal v mnoha případech rozsáhlé pravomoci a akademické svobody těm, kterým do rukou prostě nepatří.Autonomie poskytnutá nepravým znamená upevnění dosavadního statu quo - nová konkursní řízení jsou proto často fraškou, s níž se nedá nic dělat, protože má legální základ.
Vzhledem k tomu, že urychlenému vypracování a přijetí vysokoškolského zákona nepředcházelo propuštění nejvíce zkompromitovaných a neschopných lidí, ocitly se hlavně velké školy, např. Vysoká škola ekonomická a VŠ zemědělská v Praze (a samozřejmě vybrané dílny lidskosti jako právnická fakulta UK nebo většina fakult pedagogických) ve slepé uličce, z níž se vlastními silami dostanou jen těžko.
Hlavním odpůrcem tzv. čistek byl Jan Koucký, představitel bývalého KC OF, dnes ekonomický náměstek ministra Vopěnky, zodpovědný za financování a rozvoj všech typů škol. Tentýž postoj zaujal bývalý i nynější náměstek pro vysoké školy L.Pátý, který byl rozumnější jen potud, že na toto téma nedával interview zahraničním dopisovatelům. Oba muži…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu