Pohyb směr západ... a my
V roce 1991 je možné očekávat, podle odhadu západoevropských expertů, kolem 2,5 miliónu emigrantů ze SSSR. Toto číslo bude samozřejmě ovlivněno dalším politickým vývojem a zhoršováním hospodářské situace v Sovětském svazu.
V roce 1991 je možné očekávat, podle odhadu západoevropských expertů, kolem 2,5 miliónu emigrantů ze SSSR. Toto číslo bude samozřejmě ovlivněno dalším politickým vývojem a zhoršováním hospodářské situace v Sovětském svazu. Problém se bude zřejmě dotýkat především západních zemí, ale nevyhne se ani nám.
V samotném Sovětském svazu se názory na tuto otázku rozcházejí. Podle velvyslance SSSR při Evropských společenstvích Šemjatěnova jsou milióny jeho spoluobčanů připraveny vyrazit na Západ, jakmile sovětský parlament schválí zákon o svobodném cestování. Bývalý ministr vnitra SSSR Bakatin se naopak domnívá, že Západ se uprchlické vlny nemusí obávat, protože překážky pro vycestování budou pro řadu sovětských občanů nepřekonatelné. Ceny letenek i jízdného se mnohonásobně zvýšily a osobní auta vlastní v SSSR málokdo. Nejde však jen o legální cesty, očekávají se i přechody ilegální. Podle některých signálů se ozbrojené bandy ze SSSR, kde nemají co loupit, připravují rozšířit pole působnosti i na země střední Evropy. Československo i sousední země se na tuto situaci připravují už dnes.
Rakouský ministr vnitra jednal o celém problému v Moskvě. Rakouská armáda provedla 11.-16.listopadu cvičení nedaleko našich hranic. Mohlo být zastíracím manévrem pro zvýšení jejich ostrahy. (Rakušané odhadují počet uprchlíků ze Sovětského svazu na osm miliónů.)
Poláci přesunují část svého vojska k sovětské hranici. Jejich koncepce řešení uprchlické vlny spočívá do značné míry na…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu