Slovenština
Téměř před třemi týdny, 5. října, v Bratislavě uspořádala Matice slovenská shromáždění, které požadovalo uzákonění slovenštiny jako jediného úředního jazyka na Slovensku.
Téměř před třemi týdny, 5. října, v Bratislavě uspořádala Matice slovenská shromáždění, které požadovalo uzákonění slovenštiny jako jediného úředního jazyka na Slovensku. Byl to vlastně pokus vytvořit na vládu a parlament takový tlak, aby co nejvíce přihlíželi k návrhu slovenských nacionalistů.
Jedním z hlavních důvodů pro tento požadavek byl fakt, že v regionech obývaných převážně národnostními menšinami (zejména Maďary) se Slováci údajně nedomluví slovensky ani na úřadech, a jsou tedy diskriminováni. Matice slovenská vypracovala návrh o slovenském jazyku a požaduje projednání a schválení návrhu Slovenskou národní radou. Zdůvodňuje to následovně: „Slovenský jazyk je národným jazykom Slovákov ako jediného štátotvorného subjektu Slovenskej republiky. Z postavenia štátotvorného subjektu vyplýva i úloha slovenského jazyka ako jednotiaceho a zjednocujúceho prvku občanov Slovenskej republiky.“
Podle tohoto návrhu mají být názvy obcí, ulic, označení veřejných budov, škol a obchodů uváděny výhradně ve slovenštině. Znalost slovenského jazyka „slovem i písmem“ podmiňuje výkon funkcí i zaměstnání ve státních, samosprávných, hospodářských i dalších orgánech, organizacích a institucích Slovenské republiky. Národnostní menšiny mohou používat mateřský jazyk v oblasti kultury a náboženství. Menšina tedy „má právo“ na zachování určitého skanzenu v jazykové kultuře pro své potomky.
V úterý 16. 10. projednávala slovenská vláda všechny návrhy na uzákonění slovenštiny…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu