Laos v Praze
Od 16.srpna demonstrují před rezidencí velvyslanectví Laoské lidově demokratické republiky v Praze laoští studenti a vědečtí aspiranti československých vysokých škol.
Od 16.srpna demonstrují před rezidencí velvyslanectví Laoské lidově demokratické republiky v Praze laoští studenti a vědečtí aspiranti československých vysokých škol. Požadují zásadní demokratické změny v Laosu: ustavení pluralitní společnosti, uspořádání svobodných voleb a odchod všech vietnamských vojsk. Budova rezidence je však umístěna v nenápadné slepé uličce naproti sovětské ambasádě, a tak protesty několika desítek Laosanů k naší veřejnosti prakticky nepronikly. Pozornost se soustředila především na konflikt v Perském zálivu a výročí srpnové okupace - naši studenti, kteří by své kolegy mohli a měli podpořit, jsou na prázdninách. Přesto jsme nyní alespoň upozorněni na situaci ve státě, který téměř neznáme a pro československého občana se většinou skrývá pod souhrnným označením Indočína, Zadní Indie či jihovýchodní Asie.
Laos patří do skupiny 17 vnitrozemských zemí (nebereme-li v úvahu trpasličí státečky), stejně jako Československo. Je asi dvakrát větší než naše federace (237.000 kilometrů čtverečních) a má necelé čtyři milióny obyvatel. Jediné větší centrum představuje třistatisícové hlavní město Vientiane. Venkov tvoří vrchoviny a hory pokryté monzunovými lesy (obdělává se jen 5% rozlohy státu), v Laosu nenajdeme železnice ani silnice sjízdné za každého počasí. Dopravní tepnou a osou celého státu je řeka Mekong, po níž probíhá hranice s Thajskem. Laosané jsou s Thajci etnicky příbuzní a přestože hovoří svým vlastním jazykem (laoštinou), se svými jižními…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu