0:00
0:00
Stalo se4. 7. 20072 minuty

Spálíme to za vás, sousede

Zahraničním firmám, které zatím marně usilují o povolení spalovat svůj odpad v České republice, se nyní v Evropské unii otevírá cesta. Rada evropských ministrů životního prostředí se totiž na začátku týdne v Lucemburku dohodla na návrhu nové evropské směrnice o nakládání s odpady, která výrazně podporuje jejich spalování.

Astronaut

Zahraničním firmám, které zatím nemohou v České republice spalovat svůj odpad, se nyní v Evropské unii otevírá cesta. Rada evropských ministrů životního prostředí se totiž na začátku týdne v Lucemburku dohodla na návrhu nové evropské směrnice o nakládání s odpady, která výrazně podporuje jejich spalování.

Německo, Francie a několik dalších zemí prosadilo změnu klasifikace, podle níž se odpad ve spalovnách už jako dřív „nelikviduje“, ale „využívá“. Některé spalovny se totiž pokoušejí přeměnit energii získanou ze spáleného odpadu na teplo nebo elektřinu, spalování má ale pochopitelně za následek silně znečištění ovzduší.

↓ INZERCE

Podle současné evropské legislativy mohou vlády členských zemí dovoz smetí za účelem likvidace zakázat, nevládní ekologické organizace ale varují, že import se „zelenou nálepkou“ by stát zřejmě brzdit nemohl. „Pokud tuhle směrnici schválí i Evropský parlament, bude ministerstvo životního prostředí těžko obhajovat dosavadní zákazy dovozu zahraničních odpadů,“ říká konzultant Společnosti pro trvale udržitelný život Miroslav Šuta.

Ministerstvo v minulých letech zamítlo žádosti šesti německých firem, které chtěly v Česku spalovat odpad. Jedna z těchto společností, Münchener Recycling, která zamýšlela spalovat v pražských Malešicích, stát zažalovala, proces v současnosti probíhá. „Obávám se, že v případě přijetí směrnice by následovala další vlna žalob od firem, které si z Česka chtějí udělat laciné smetiště,“ dodává Šuta.

„Myslím, že to je příliš divoká konstrukce a takové žaloby nepřijdou,“ prohlašuje šéf poradců Martina Bursíka Daniel Vondrouš. České ministerstvo životního prostředí nakonec se sporným návrhem směrnice podle Vondrouše souhlasilo, protože se v něm objevila klauzule znemožňující dovoz odpadů, pokud bude v rozporu s „národním programem odpadového hospodářství.“ Podle Šuty je ale tato formulace příliš vágní a zájemce o dovoz odpadu za účelem jeho „využití“ v případném soudním sporu uspěje. „Je teď na europoslancích, aby chybu Rady napravili.“

Evropský parlament před časem navrhl řadu opatření, které měly rozhýbat recyklaci a omezit množství a druhy odpadů likvidovaných na skládkách i ve spalovnách, rada ministrů ale práci na těchto opatřeních odsunula.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].