0:00
0:00
Společnost31. 3. 20205 minut

Srážka alfa samce s realitou. Donald Trump změnil názor na koronavirus

Spojené státy se stávají dalším epicentrem světové pandemie

Donald Trump
Autor: REX / Shutterstock Editorial / P

„Viděl jsem věci, jaké jsem nikdy předtím v životě nespatřil.“ Ta slova patří americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a popisují situaci v New Yorku zachváceném epidemií virového onemocnění COVID-19. A následuje pochmurný obraz: „Uplynulý týden jsem to sledoval v televizi, mrtvá těla ve vacích všude po chodbách. Sledoval jsem, jak je nakládají  na návěsy náklaďáků, do mrazících vozů, protože na ně nemají dost místa. Je jich tolik! Je to v podstatě moje bydliště, The Queens, New York.“

Slova pochází z nedělní tiskové konference, na níž nejvyšší ústavní činitel Spojených států nečekaně změnil pohled na závažnost krize, jež se v zemi rozjíždí. USA jsou v tuto chvíli novým centrem světové pandemie. Hlásí nejvíce případů a počet úmrtí dramaticky stoupá, ve chvíli vzniku tohoto textu jich bylo 3073. Itálie ve stejnou chvíli hlásila 11591 mrtvých, Španělsko 7716.

↓ INZERCE

Prognózy navíc pro USA nevypadají ani trochu dobře: poslední odhady hovoří o tom, že se Američané musí v následujících týdnech připravit na 200 tisíc mrtvých. V Central parku vyrostly bílé záchytné zdravotnické stany, dorazila speciální nemocniční loď amerického válečného námořnictva, jež má zvýšit lůžkovou kapacitu ve městě. Guvernér státu New York Andrew Cuomo (New York City je součástí státu New York) upozornil zbytek země, že to, co se v těchto dnech odehrává v jeho státě, je jen předobrazem toho, co nevyhnutelně dolehne do všech koutů USA. V tuto chvíli již jedenadvacet amerických států hlásí více než tisíc případů – ale k tomu je nutné připomenout, že testování rozhodně není silnou stránkou dosavadního amerického potýkání s pandemií.

Polní nemocnice v Central parku Autor: Lokman Vural Elibol / AFP / Prof

Trumpova slova představují otočku o sto osmdesát stupňů. V předchozích dnech opakovaně tvrdil, že zavedená restriktivní opaření budou uvolněna nejpozději do Velikonoc. Už samo přiznání závažnosti krize je naprostou novinkou. Trump patřil k vlně siláckých politických alfasamců jako brazilský prezident Bolsonaro nebo jeho mexický protějšek Obrador, pro které bylo zjevně obtížné pochopit, že existují síly, jež nepodléhají jejich rozhodnutím.

Jair Bolsonaro proslul v posledních týdnech výroky o tom, že COVID-19 je jenom „rýmička“, že vše okolo nemoci je hysterie a že podle něj „Brazilci mají proti ní zvláštní imunitu“ - podobně jako on, kterého se nemoc nedotkne, jelikož je sportovec. Obrador pak svou vlastní nedotknutelnost před přírodními silami reprezentuje flagrantním porušováním nařízení o sociálním distancování, které vydala jeho vlastní vláda.

Americký prezident celý problém systematicky bagatelizoval dlouhé týdny. Nejdříve tvrdil, že přerušení kontaktů s Čínou úplně postačí, aby se epidemie „čínského viru“ jeho zemi vyhnula. V jednu chvíli začal mluvit o tom, že virus „jako zázrakem zase zmizí“. O něco později došel sám od sebe k názoru, že proti viru dobře zabere antimalarický preparát - což se nepotvrdilo. A jindy zase, že vakcína bude dostupná v dohledné době.

San Francisco zastavilo kvůli koronaviru i svoji známou "cable car" Autor: TERRY SCHMITT / UPI / Profimedia

Spoléhání na vlastní neomezené schopnosti zjevně hrálo dlouho prioritu, do atmosféry ostatně dobře uvede záznam, na němž Trump obklopen experty vysvětluje, že je nadán zvláštním nadáním pro pochopení složitých vědeckých problémů. „Lidé jsou hodně překvapení, jak tomu rozumím. Každý z doktorů říká: Jak je možné, že toho tolik víte? Inu, asi na to mám speciální talent,“ prohlašuje tu Trump s odvoláním na strýce, který byl „supergénius“ a jehož genovou výbavu sdílí.

Bylo by to celkem zábavné, kdyby v Americe nevládla stále větší shoda, že doba, po kterou trvalo, než prezident došel prozření, přijde zřejmě Ameriku hodně draho. Že vláda způsobí větší katastrofu, než je nezbytně nutné, se ostatně věští už pár týdnů. Když virus dorazil poprvé k americkým břehům, byl konec ledna. Trump reagoval v řádu dní přerušením leteckého spojení s Čínou.

Schytal za to tehdy obvyklou dávku obvinění z nacionalismu a obchodního válečnictví - opatření dobře zapadalo do jeho dlouhodobého pošťuchování s Pekingem. Ve zpětném pohledu a bez ohledu na to, co bylo skutečnou motivací, udělal americký prezident na přelomu ledna a února dobře a vlastně Spojeným státům „koupil“ několikatýdenní odklad. Jenže ho k ničemu nevyužil.

New York, pondělí 30. března Autor: Mychal Watts / Shutterstock Edit

Zvrat podle všeho způsobil osobní zážitek. Vir napadl jednoho z Trumpových osobních přátel. “Je trochu starší a hodně při těle,“ vyprávěl o tom užasle prezident. „Má ale tuhý kořínek, a tak jsme šli do nemocnice a o den později už byl v kómatu. Jak se mu daří? Je v kómatu. Je v bezvědomí. Rychlost a zákeřnost, s jakou nemoc postupuje, když napadne toho správného člověka, je prostě strašná.“

Trump tak na konci víkendu zrušil předchozí záměr uvolnit restrikce, jeho postoj se dokonce otočil tak prudce, že hodlal zavést plnou karanténu na tři americké státy včetně New Yorku, čímž ovšem vyvolal vzpouru tamních guvernérů. Jiné zdroje uvádějí, že amerického prezidenta přiměla ke změně postoje jak předpokládaná čísla obětí, tak drtivá podpora veřejnosti v zavádění restriktivních opatření.

A také raketově stoupající obliba již zmíněného newyorského guvernéra Cuoma, jenž se stal téměř mluvčím odporu guvernérů a dalších politiků proti liknavému postupu vlády. Snahu udržet ekonomiku v běhu Trump v tuto chvíli zjevně vyhodnotil jako neudržitelnou. A virus si zjevně dělá, co se mu zachce.

Andrew Cuomo Autor: Kristin Callahan/ACE Pictures /

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].