0:00
0:00
Společnost25. 1. 20176 minut

Mrkev je mrkev. Trhy na Jiřáku dostane Správa zbytkového majetku

Návrh opozice, aby se soutěžilo až v roce 2018, neprošel

Farmářský trh, Náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha
Autor: Matěj Stránský

Správa zbytkového majetku, tak se jmenuje firma, která bude nakonec letos provozovat farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad. Jejím jediným akcionářem je Praha 3 a jejím hlavním úkol správa bytových a nebytových prostor města, především sídliště na Jarově. Zajišťuje dodávky tepla, elektřiny, úklid, opravy, předepisuje nájemné a hlídá neplatiče. Tahle absurdita začala na sklonku loňského roku. Radní Alexander Bellu (ODS), který za trhy na Jiřáku odpovídá, se rozhodl, že na jejich provozovatele uspořádá soutěž – zdůvodnil to tím, že spolek Archetyp manželů Šárky a Jiřího Sedláčkových nemůže mít na trhy monopol.

Archetyp kdysi farmářské trhy – nejenom na Jiřáku, ale také na Náplavce a na Kubáni – vydupal ze země. Sehnal farmáře, dokázal hlídat kvalitu produkce, udělal zdravému lokálnímu jídlu reklamu. A přesvědčil politiky Prahy 3 (Jiřák), Prahy 2 (Náplavka) a Prahy 10 (Kubáň), že mají trhy podporovat. Trhovci i zákazníci byli spokojeni. Fakt, že Archetyp dělá svou práci dobře, se projevil i jinak: když mu Praha 10 Kubáň vzala a začala ji provozovat sama (prostřednictvím městem vlastněné firmy Majetková a.s.), šla úroveň rapidně dolů. Farmáře začali vytlačovat překupníci a zákazníků ubylo.

↓ INZERCE

Ragby s kuchyní

Proti soutěži o Jiřák přitom nikdo moc nekřičel. Archetypu před sedmi lety Praha 3 výrazně pomohla, nakoupila stánky, dovedla na náměstí vodu a elektřinu. Zpočátku nechtěla od spolku ani peníze. Trhy ale začaly vydělávat, před dvěma lety se proto radnice dohodla s Archetypem, že jí bude platit sto tisíc korun měsíčně. Od trhovců – na Jiřáku jich smí být v jeden den pětadvacet a trhy jsou čtyři dny v týdnu – může vybírat maximálně tisícikorunu za den, ale i tak se trhy staly pro provozovatele výdělečným projektem. Trhovci i zákazníci to Sedláčkovým přáli; trhy byly jejich projekt, proč by na nich po letech práce nemohli také něco vydělat.

Bouři nevole ovšem vzbudil vítěz soutěže. Stala se jím zcela neznámá firma World Production, spící skořápka, kterou jistý Radek Franc koupil pouhý týden předtím, než radnice vyhlásila soutěž. O Francovi se nedalo dohledat nic jiného než to, že bydlí v paneláku na sídlišti v pražských Petrovicích a kdysi za Petrovice hrával ragby. Nejenže Franc neměl žádné zkušenosti s trhy, nechtěl ani mluvit o svých představách – novinářům i rozzlobeným občanům se vyhýbal (krátce po oznámení vítěze vznikla na Praze 3 petice, kterou podepsaly tisíce lidí).

Místostarosta Bellu hájil France tím, že s ním bude kooperovat firma CH Catering Josefa Cincibuse, která je v gastronomii zkušená – na Praze 3 provozuje velkokapacitní kuchyň v domě s pečovatelskou službou, připravuje pro zastupitele občerstvení a pořádá pro město vinobraní či masopust (viz text Ragby na Jiřáku v tištěném Respektu).

Občany to moc neuklidnilo, naopak. Cincibusovy trhy jsou totiž šité horkou jehlou a mají blíž k všudypřítomnému trdelníku a svařenému vínu než ke  snaze přivést do města lokální výrobce s poctivým jídlem. Smlouvu s novým provozovatelem World Production měla podepsat starostka Vladislava Hujová (TOP 09). Petice s tisíci podpisů jí ale ruku zastavila. Na konec ledna pak svolala mimořádné zastupitelstvo, které mělo petici projednat.

Starostka bez názoru

Je středa odpoledne, mimořádné zastupitelstvo právě začíná, zájem lidí je tak velký, že stojí i na chodbě, do jednacího sálu se nevejdou. „Jak se Správa zbytkového majetku najednou přesměruje na to, že bude objíždět pěstitele brambor?“ ptá se politiků jeden z občanů. „Stane se to, co se stalo na Kubáni – jsou tam příšerné věci a lidi tam přestali chodit. Nevěřím, že správci nemovitostí budou dělat trhy s citem a láskou.“

Slovo si bere jeden z trhovců Jiří Jakoubek, jehož rodina pěstuje jahody v Kunraticích, a vysvětluje, co se na Kubáni přihodilo. Městská Majetková a.s. přestala dohlížet nad tím, zda prodejci jsou opravdu pěstitelé, stačilo, že si formálně pronajali pár metrů půdy – a neblahý výsledek se dostavil. Trh opanovali překupníci, kteří ovoce a zeleninu dováželi z Polska.

Opozice Žižkov nejen sobě, která sdružuje zelené, lidovce a starosty, pak navrhuje řešení. Trhy by ještě letos provozoval Archetyp, teprve na rok 2018 by proběhla soutěž – ale podmínky budou nastavené tak, že z ní vyjde důvěryhodný provozovatel. Vládnoucí koalice – v radě je po třech zástupcích ODS, ČSSD a TOP 09 – nechce o něčem takovém ani slyšet.

Místostarosta Bellu zopakuje, že Archetyp radnice nemůže protežovat. Radní Ivan Holeček (ČSSD) jde ještě dál. „Trhy jsou velký byznys, jde jen o to někomu přihrát miliony,“ říká a má tím zřejmě na mysli, že lidé organizující petici chtějí ty miliony přihrát Archetypu. Když Holeček navíc zauvažuje, že na to, aby poznal, jestli „je mrkev taková nebo taková“, nepotřebuje provozovatel zkušenosti, ozve se sálem pískot.

ODS si myslí v podstatě totéž. Její zastupitel Tomáš Kalivoda, který je zároveň předsedou představenstva Správy zbytkového majetku, má jasno: jeden zaměstnanec dostane na starost kontakt s farmáři, to bude manažer trhů, druhý, technik, bude na náměstí. Riziko, že to lidé bez zkušeností nebudou umět, nebo je to nebude bavit, si zjevně nepřipouští.

Starostce Vladislavě Hujové (TOP 09) je situace očividně nepříjemná a nechce říct tak ani tak. Když opoziční zastupitelé položí dotaz: „A jak to vidíte vy, paní starostko, co je podle vás nejlepší řešení?“, opáčí: „Končím diskusi. Svůj názor projevím hlasováním.“ Jenže nijak přesvědčivý názor nakonec starostka neprojevila: když se hlasovalo o návrhu opozice, aby se trhy nechaly ještě rok Archetypu a soutěž na provozovatele od roku 2018 byla opravdu dobře připravená, starostka se zdržela.

Jak budou vypadat trhy pod taktovkou Správy zbytkového majetku, zažijí lidé už brzy, zhruba v polovině února.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].