Období spojené s koronou, zavřené školy, mnohdy doprovázené nervozitou v rodinách na home office, nebo dokonce zhoršením existenčních podmínek, se dotklo velké skupiny rodin a dětí. I v těch rodinách, kde panuje klid a přetrvává radost, může změna režimu, úbytek obvyklých kontaktů se světem a lidských vazeb rozpoutat či posílit psychický nelad dětí a dospívajících lidí. Poslední rok ukázal i to, co dávno víme – že v Česku je péče o duševní zdraví dětí dlouhodobě podceněna, chybí psychologové, psychiatři i vzdělávání, které by dětem pomohlo pochopit pocity a chování vlastní i druhých lidí. S dětským psychiatrem Michalem Goetzem jsme si v jeho pracovně povídali o duševním zdraví dětí i o tom, co by se mohlo zlepšit, aby na tom byly lépe.
Leží tu na klinice v době korony jiný typ pacientů než dřív? Změnily či posunuly se nějak psychické potíže dětí?
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Narostly a změnily. Není služby, kdy bychom večer na dětské pohotovosti nebo urgentním příjmu nevyšetřovali několik dětí či dospívajících s akutními duševními problémy zejména s depresí, chaotickým emočním prožíváním a těžkým sebepoškozováním. Bohužel máme kvůli rezervaci části lůžek pro karanténu omezenou možnost pacienty přijímat. Nemalou část času pak sloužící lékař věnuje shánění lůžka po celé republice, pokud není místo u nás v Motole. Je to velmi stresující. Doufám, že tohle čtou ti sociální experimentátoři, kteří chtějí omezovat pedopsychiatrická lůžka, nebo je dokonce například…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu