0:00
0:00
23. 9. 20203 minuty

Respekt Speciál: 100 stran rozhovorů s lidmi, kteří nás inspirují

Je to čistá radost

Rok 2020 nás učí vyrovnávat se se zlomovými změnami. Bez varování jsme se na jaře museli přizpůsobit příchodu koronaviru, což mělo vliv na náš soukromý život, práci i vnímání společnosti. Nic nebylo jisté a ostatně není ani dnes. Avšak i bez koronaviru čelíme různým výzvám, které nám mění život. Což je patrné i z vyprávění osobností, s nimiž přinášíme v tomto speciálu rozhovory.

„Najednou jsem zjistila, že nevím, proč na tom jevišti stojím,“ vysvětluje například v rozhovoru operní pěvkyně Dagmar Pecková, jak prožívala zjištění, že jí menopauza proměnila hlas. „Ztratila jsem sebe samu. Cítila jsem se, jako kdybych publikum podváděla. A byl to hrozný pocit. Takže jsem musela říct nahlas, že potřebuji čas se z toho dostat. Musela jsem se znovu najít. Bez dřívějšího hlasu bych od základu musela změnit celý svůj repertoár. Proto jsem si řekla, proč mám na něčem lpět, když spousta věcí už neštymuje.“

↓ INZERCE

Podobně osobní zážitky tu otevřeně vypráví filozof a učitel Petr Pithart, herec Jan Cina a další.

Když jsem ale v úvodu zmínil korovanirus, je třeba dodat, že i on prochází tímto speciálním vydáním. Respektive naštěstí prochází jen jeho obsahem. Máme velkou radost, že nám mimo jiné rozhovor poskytl i významný vědec Václav Smil, který žije od konce šedesátých let v Kanadě a jenž jinak moc rozhovory nedává. „Jako se někteří lidé těší na nový díl Hvězdnýchválek, já se těším na novou knihu od Václava Smila,“ prohlásil o něm například Bill Gates.

Ostatně oba varovali dopředu, že lidstvu hrozí globální virová pandemie. K tomu pan Smil v rozhovoru říká: „V mé knize Globální katastrofy a trendy, která vyšla v roce 2008, jsem se dokonce trefil na rok přesně – napsal jsem, že příští světová virová pandemie stoprocentně přijde do roku 2021. Ale není to něco, na co bychom já nebo Bill měli být pyšní. Je to výsledek primitivního výpočtu, protože pandemie přicházejí a zase odcházejí, takže říci, že pandemie znovu přijde, je jako říci, že zítra ráno vyjde slunce. Mnohem zajímavější a podstatnější je, že navzdory této jistotě jsme byli na tu současnou extrémně nepřipravení.“

Pokud byste si chtěli od těžkostí s viry odpočinout, můžete si přečíst rozhovor například s Annou Vodrážkovou, kterou bude většina znát zejména jako blogerku. My jsme si s ní ale povídali o včelaření, kterému se rovněž věnuje. „Je to čistá radost. Otevřu úl, cítím, jak voní, vytáhnu rámek se včelami, pozoruju, jak mají všechno vymyšlené.“

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery

šéfredaktor Respektu


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].